eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłPolityka energetyczna Polski: co nas czeka?

Polityka energetyczna Polski: co nas czeka?

2010-05-18 12:27

Polityka energetyczna Polski: co nas czeka?

© fot. mat. prasowe

Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenie oddziaływanie energetyki na środowisko - to założenia przyjętej przez rząd pod koniec ubiegłego roku polityki energetycznej. Jakie zmiany czekają więc nas w energetyce w perspektywie najbliższych dwudziestu lat?

Przeczytaj także: Polska energetyka przed zmianami

Dokument określa sześć podstawowych kierunków rozwoju energetyki, a dla każdego z nich ustalone zostały konkretne strategie działania. Pierwszy z nich to poprawa efektywności energetycznej, która w porównaniu z innymi krajami UE jest nawet kilka razy niższa. Dlatego też szczególny nacisk będzie położony na to, aby wzrost gospodarczy nie powodował zwiększonego zużycia energii. Ponadto energochłonność polskiej gospodarki stopniowo ma się zmniejszyć do poziomu osiąganego przez kraje tzw. „Starej Unii”. Aby udało się to osiągnąć, resort gospodarki planuje m. in. wdrożyć system „białych certyfikatów” gwarantujących korzyści finansowe dla firm, którym uda się osiągnąć najwyższe oszczędności energii.

Kolejny kierunek rozwoju, to wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii. Głównym źródłem energii nadal będzie węgiel – kamienny i brunatny – który pozwoli na uniezależnienie się od importowanej energii elektrycznej oraz cieplnej. Polityka zakłada także, że inwestowanie w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną zyska stabilne perspektywy rozwoju.

Dokument stwarza podstawy do przygotowania programu polskiej energetyki jądrowej. Planowane jest uruchomienie w przyszłości pierwszych instalacji tego typu. Przygotowywana będzie w tym celu odpowiednia infrastruktura prawna i organizacyjna. Ponadto zapewnione zostaną warunki dla budowy i uruchomienia elektrowni jądrowej opartej o sprawdzone, bezpieczne technologie.

fot. mat. prasowe

Rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) – to kolejny kierunek, w którym podąża polska energetyka. Aby udało się to osiągnąć potrzebne będzie określenie sposobów na osiągnięcie założeń zawartych w pakiecie klimatycznym. Dlatego dokument wyznacza konkretne cele: 15-proc. udział OZE w zużyciu energii finalnej w 2020 roku, 10-proc. udział biopaliw w rynku paliw transportowych w 2020 roku oraz większe wykorzystanie biopaliw II generacji. Ponadto wspierany będzie rozwój biogazowni rolniczych oraz farm wiatrowych. Nowe elektrownie produkujące energię z odnawialnych źródeł i umożliwiające ich przyłączenie sieci elektroenergetyczne, będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych.

Z kolei rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii docelowo ma zapobiec nadmiernemu wzrostowi cen oraz ochronę tzw. wrażliwych (czyli po prostu biednych) odbiorców energii. W tym celu przygotowywane są odpowiednie przepisy wprowadzające innowacyjny system opłat oraz ułatwiające zmianę sprzedawcy.

Ostatnim z celów zawartych w polityce energetycznej jest ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko. Zobowiązania wynikające z pakietu klimatycznego wymagają ograniczenia do 2020 roku emisji gazów cieplarnianych takich jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz tlenki azotu. Dlatego podjęte będą konkretne działania, m. in. stworzenie systemu zarządzania krajowymi pułapami emisji gazów cieplarnianych oraz większy nacisk na rozwój technologii CCS.

Na zmniejszenie negatywnego wpływu energetyki na środowisko ma także wpłynąć większe wykorzystanie odpadów, ograniczona zostanie więc rola wysypisk. Ponadto stosowane będą zamknięte obiegi chłodzenia w elektrowniach i elektrociepłowniach, dzięki czemu zmniejszy się zanieczyszczenie wód.

Polska energetyka przez najbliższe lata nadal będzie bazować na węglu, jednak stopniowo jego wykorzystanie będzie się zmniejszać na rzecz energii z odnawialnych źródeł oraz energii atomowej. Jeśli więc wszystkie plany powiodą się, być może w najbliższych latach czeka nas prawdziwa rewolucja energetyczna.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: