Które karty paliwowe najpopularniejsze?
2010-05-18 13:38
Natężenie przewozów krajowych i zagranicznych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wydatki pod ścisłą kontrolą. Jak obniżyć koszty serwisowania w dużej flocie
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie DKV Euro Service, szczegółowej analizie poddano korzystanie z kart paliwowych przez floty aut osobowych, ciężarowych oraz autobusów w 11 krajach Europy kluczowych dla wymiany handlowej. Celem projektu była analiza wykorzystania kart paliwowych na europejskim rynku transportowym oraz popularność usług dodatkowych oferowanych przez operatorów kart.„Obserwujemy, że popularność kart jako metody rozliczania tankowań i opłat drogowych rośnie. Ostatnie analizy podają, że z kart tych korzysta 68% wszystkich firm flotowych w Europie” - mówi Michał Bałakier, prezes DKV Euro Service Polska. Najwięcej spośród nich posiada parki powyżej 10 samochodów osobowych lub niewielkich ciężarowych. Rejony, w których ta metoda płatności jest najbardziej popularna to kraje Beneluksu oraz Hiszpania - tutaj w transporcie profesjonalnym odsetek utrzymuje się na poziomie ok. 90%. Najrzadziej z kart korzystają Czesi i Włosi, a w transporcie ciężkim – Francuzi, poruszający się w głównej mierze na terenie własnego kraju.
Które karty są najbardziej popularne? Licząc łącznie dla flot osobowych i ciężarowych, z badania wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się karty euroShell. Natomiast w segmencie transportu profesjonalnego prym wiedzie DKV Card, obejmując 16% rynku.
Jeśli chodzi o Polskę, w grupie liderów znajdują się trzej operatorzy kart: PKN Orlen (24%), DKV (21%) oraz euroShell (19%). Karty Orlen przeważają w dużych flotach aut osobowych, natomiast DKV Card stosowana jest przez blisko połowę polskich firm zajmujących się transportem ciężkim. Klienci DKV to w głównej mierze floty z pojazdami powyżej 7,5 tony z branży transportowej, obsługujące trasy międzynarodowe, a także parki samochodów osobowych tankujące diesla.
Największe natężenie przewozów krajowych i zagranicznych spośród analizowanych 11 krajów obserwujemy w Niemczech, Francji i Włoszech. Polska znajduje się na samym dole stawki – tylko 6% ruchu międzynarodowego w tej części Europy odbywa się przez nasze terytorium.
fot. mat. prasowe
Natężenie przewozów krajowych i zagranicznych
Badanie rynku kart paliwowych w Europie („Marktanteilserhebung 2009”) wykonała na zlecenie DKV Euro Service niemiecka firma konsultingowa Produkt + Markt marketing research z siedzibą w Wallenhorst. Analiza objęła następujące kraje: Danię, Holandię, Luksemburg, Niemcy, Francję, Włochy, Austrię, Polskę, Hiszpanię, Czechy i Wielką Brytanię. Pod koniec 2009 roku przeprowadzono wywiady z 1800 firmami.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl