eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMłode matki: ciężki powrót do pracy

Młode matki: ciężki powrót do pracy

2010-05-23 00:20

Młode matki: ciężki powrót do pracy

Co jest najtrudniejsze w powrocie mamy do pracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

"Matka Pracująca" to stanowisko, które zawiera w sobie co najmniej dwa etaty. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest też łatwy. Jak wynika z sondy, przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl, aż 77% ankietowanych - z których większość stanowiły kobiety - przyznało, że młode matki mają utrudniony powrót do pracy.

Przeczytaj także: Mama wraca do pracy 2013

Najpierw żłobek, potem praca

Według 71% użytkowników Pracuj.pl, którzy wzięli udział w sondzie, największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem (w tym duże koszty związane z zatrudnieniem niani oraz mała dostępność żłobków i przedszkoli; ankietowani wskazywali także na niedostosowanie godzin pracy żłobków i przedszkoli do godzin pracy firm). Jest nadzieja, że to się jednak wkrótce zmieni, bo rząd planuje jesienią zakończyć prace nad przepisami umożliwiającymi tworzenie placówek dla najmłodszych. Tzw. „ustawa żłobkowa” zakłada możliwość organizowania miejsc opieki nad maluchami przy zakładach pracy, wyższych uczelniach, a nawet w prywatnych mieszkaniach. Ustawa ta przewiduje także dopłaty dla osób zatrudniających nianie legalnie, a zachętą dla pracodawców ma być możliwość zaliczenia działalności żłobka przyzakładowego na poczet kosztów.

fot. mat. prasowe

Co jest najtrudniejsze w powrocie mamy do pracy?

Co jest najtrudniejsze w powrocie mamy do pracy?

Jednak zanim powstaną takie placówki, warto, by pracodawcy rozważyli możliwość uelastycznienia czasu pracy czy wprowadzenia telepracy w swoich firmach. Zdaniem bowiem 44% osób, które wzięły udział w sondzie Pracuj.pl, niechęć pracodawców do tych rozwiązań jest kolejnym problemem utrudniającym matkom powrót na rynek pracy.

- Również z naszych danych wynika, że te ułatwienia są stosunkowo rzadko oferowane przez pracodawców. Zaledwie w co dziesiątej firmie matki mają możliwość pracy przez Internet lub w domu. Szczególnie mało elastyczne w tej kwestii są firmy państwowe, gdzie taka możliwość istnieje tylko w co dwudziestej firmie – mówi Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja, która od 2006 roku prowadzi kampanię „Mama w pracy”.

Mama pierwsza do zwolnienia?

fot. mat. prasowe

Jak traktowane są młode mamy w Twojej firmie?

Jak traktowane są młode mamy w Twojej firmie?

Jak wynika z badania fundacji, przeprowadzonego w 2006 roku, 1/3 wszystkich pracujących kobiet, w wieku 18-45 lat, obawia się problemów w pracy w przypadku zajścia w ciążę, a z powodu strachu przed negatywną reakcją pracodawcy 20% kobiet odkłada urodzenie dziecka na później. Strach przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży okazywał się jednak zwykle nieuzasadniony. Po przekazaniu informacji o ciąży, kobiety najczęściej spotykały się z pozytywną reakcją swoich szefów (61%). Ponad połowa szefów w takiej sytuacji zapewniała o tym, że miejsce pracy będzie czekało na kobietę. Jednak już tylko co czwarty zaproponował polepszenie warunków pracy lub zmniejszenie liczby obowiązków. Z negatywną reakcją spotkało się natomiast ok. 12% kobiet.

Negatywne działania w swoich firmach zauważyli również użytkownicy, którzy wzięli udział w ankiecie Pracuj.pl. 23% z nich uważa, że szefowie firm, w których pracują, szukają pretekstu, by zwolnić matki wracające z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Tyle samo pytanych nie miało zdania w tej sprawie, co może sugerować, że nie jest to temat szczególnie dyskutowany w ich firmach. Co czwarta osoba twierdzi, że mamy traktowane są na równi z innymi pracownikami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: