Koniunktura przemysłowa V 2010
2010-05-24 13:27
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2010
Oceny bieżącej sprzedaży w maju są bardziej pesymistyczne niż w kwietniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują zwiększenia sprzedaży, jednak w skali mniejszej niż przewidywano przed miesiącem. Utrzymują się trudności przy regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w stopniu mniejszym niż zapowiadano w kwietniu. Planowane niewielkie redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych przed miesiącem. Zdaniem przedsiębiorców, wzrost bieżących i przyszłych cen towarów może utrzymać się na poziomie sprzed miesiąca.
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie. Bieżąca sprzedaż oceniana jest pesymistycznie przez podmioty wszystkich klas wielkości, z wyjątkiem przedsiębiorstw dużych, które odnotowują wzrost sprzedaży (znacznie wolniejszy niż miesiąc wcześniej). Odpowiednie prognozy są korzystne zwłaszcza dla jednostek dużych, jedynie przedstawiciele przedsiębiorstw najmniejszych zgłaszają pesymistyczne oczekiwania. Zdolność jednostek do regulowania bieżących zobowiązań finansowych jest oceniana negatywnie, jedynie przedsiębiorstwa duże nie zgłaszają zmian w tym zakresie. Odpowiednie prognozy dla jednostek małych (w tym mikro) są pesymistyczne. Podmioty średnie nie oczekują zmian swojej sytuacji finansowej. Prognozy przedsiębiorstw dużych dotyczące terminowego regulowania zobowiązań finansowych są mniej optymistyczne niż przed miesiącem.
Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury dla omawianych branż są gorsze niż przed miesiącem. Dla branży żywnościowej wskaźnik ten przyjął wartość plus 6 (plus 9 przed miesiącem). Branże włókno, odzież, obuwie oraz pojazdy samochodowe odnotowały wskaźnik równy minus 1 (w ubiegłym miesiącu – plus 6), natomiast branża artykuły gospodarstwa domowego ogółem – minus 2 (plus 3 w kwietniu br.).
W maju przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują niewielki spadek bieżącej sprzedaży. Przewidywany wzrost sprzedaży może utrzymać się na poziomie oczekiwanym przed miesiącem. Nieznacznie zwiększa się poziom nadmiernych zapasów towarów. W konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w mniejszym stopniu niż przewidywano w kwietniu. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są nieznacznie pesymistyczne. Odnotowywany jest mniejszy niż w kwietniu wzrost bieżących cen towarów. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość utrzymania się wzrostu na poziomie prognozowanym przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.
W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się większy niż przed miesiącem spadek bieżącej sprzedaży. Odpowiednie prognozy są dużo mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. W związku ze wzrostem nadmiernych zapasów towarów, ograniczana jest ilość towarów zamawianych u dostawców. Zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu. W maju przedsiębiorstwa sygnalizują wolniejszy niż w kwietniu spadek bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach może utrzymać się niewielki spadek cen oczekiwany w kwietniu. Dyrektorzy planują zwiększenie zatrudnienia w stopniu mniejszym niż zapowiadali miesiąc wcześniej.
W maju przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży. Zmniejszają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. W konsekwencji przewidywanego ograniczenia wzrostu sprzedaży, w najbliższych miesiącach mogą nieznacznie zwiększyć się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Odnotowywany jest nadmiar zapasów towarów. Zamówienia na towary u dostawców mogą się utrzymać na poziomie zapowiadanym przed miesiącem. Sygnalizowany jest nieznaczny wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl