Branża budowlana a social media
2010-05-28 00:20
Usługi/możliwości Internetu regularnie wykorzystywane przez osoby związane z branżą budowlaną (w %) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Social media w różnych branżach
Firma ASM w raporcie syndykatowym „Web 2.0. w budownictwie” scharakteryzowała social media i Web 2.0 z punktu widzenia branży budowlanej zarówno ze strony producentów i dystrybutorów jak i ich otoczenia biznesowego czyli inwestorów indywidualnych, wykonawców i architektów.Z przeprowadzonych badań wynika, że Internet jest wykorzystywany przez 80,3% osób związanych z branżą budowlaną. Charakteryzując częstotliwość korzystania z Internetu, można stwierdzić że zdecydowana większość Internautów z branży budowlanej codziennie (69,7%) bądź kilka razy w tygodniu (16,6%) wykorzystuje możliwości „światowej pajęczyny”. Raz w tygodniu z zasobów Internetu korzysta 6,2% badanych. Mniejszą częstotliwość niż raz w tygodniu deklaruje tylko 6,9% respondentów.
fot. mat. prasowe
Usługi/możliwości Internetu regularnie wykorzystywane przez osoby związane z branżą budowlaną (w %)
Z raportu ASM wynika, iż uwzględniając profil działalności firmy można zaobserwować, że wśród producentów materiałów budowlanych handel on-line dotyczy 16% producentów. Natomiast wśród dystrybutorów materiałów budowlanych odsetek ten kształtuje się na poziomie 11,1%.
Coraz bardziej społecznościowy charakter Internetu sprawia, że podczas dokonywania zakupów, na wybór produktów, usług jak i również miejsca zakupów mają wpływ opinie innych użytkowników publikowane w sieci m.in. na porównywarkach cen, forach, blogach, profilach społecznościowych itp. E-commerce przeistoczył się w social commerce. A jakie znaczenie przypisywane jest opiniom wyrażanym w sieci o markach i produktach związanych z branżą budowlaną?
fot. mat. prasowe
Znaczenie opinii wyrażanych w sieci o markach/produktach/usługach związanych z branżą budowlaną (w
Z badania wynika także, że dla 35% respondentów opinie wyrażane w sieci nie są szczególnie istotne, ale weryfikują one w Internecie swoją wiedzę dotyczącą produktów i usług z branży budowlanej. Odsetek ten jest szczególnie wysoki u wykonawców i architektów. Z kolei blisko co czwarty respondent (22,2%) deklaruje, że opinie o markach i produktach z branży budowlanej wyrażane w sieci nie mają dla niego specjalnego znaczenia.
ASM dodaje, że podczas przeglądania zasobów internetowych z opiniami innych użytkowników o markach, produktach bądź usługach z branży budowlanej spotkało się blisko sześciu z dziesięciu internautów (57,0%) zawiązanych z tą branżą.
I pomimo faktu, że ponad czterech z dziesięciu menadżerów reprezentujących producentów i dystrybutorów branży budowlanej zgadza się ze stwierdzeniem, że marketing internetowy nie sprawdza się w sektorze budowlanym to jednak sama branża podjęła już działania w social mediach, a ich klienci są tam obecni już od dawna – podsumowuje ASM.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl