eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyHandel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią I kw. 2010

Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią I kw. 2010

2010-05-27 13:15

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią IV kw. 2011


Z analizy danych wynika, że wprowadzenie przepisów ułatwiających przekraczanie granicy znacząco wpłynęło na ożywienie ruchu w pasie przygranicznym. Liczba cudzoziemców, którzy zamieszkiwali w pasie do 30 km od granicy i po przekroczeniu granicy poruszali się w odległości do 30 km od granicy w I kwartale 2010 r. była ponad dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemców w tym pasie były o prawie 45% wyższe, natomiast średnie wydatki przypadające na 1 cudzoziemca spadły o ponad 31%. Dla porównania, w tym samym okresie, liczba przekroczeń granicy polsko-ukraińskiej przez cudzoziemców była o ponad 37% wyższa, a wydatki o ponad 17% wyższe. Powyższe dane wskazują na większe ożywienie w pasie przygranicznym. Biorąc pod uwagę obecne tendencje, można przypuszczać, że MRG wywrze korzystny wpływ na rozwój gmin, które znajdują się w strefie przygranicznej.

Delimitacja obszaru oddziaływania granicy

Badanie przeprowadzone w I kwartale 2010 r. pokazuje, że przekraczający zewnętrzną granicę Unii Europejskiej cudzoziemcy, podobnie jak i Polacy, byli najczęściej mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych w odległości do 50 km od granicy (prawie 76% cudzoziemców i prawie 73% Polaków), przy czym prawie 62% cudzoziemców i ok. 52% Polaków mieszkało w pasie do 30 km. Natomiast w odległości powyżej 100 km od granicy zamieszkiwało ponad 7% cudzoziemców i ponad 6% Polaków przekraczających zewnętrzną granicę UE.

fot. mat. prasowe

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Po

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Polski według odległości od granicy miejsca zamieszkania

Przekraczający granicę zewnętrzną Unii Europejskiej cudzoziemcy oraz Polacy najchętniej dokonywali zakupów w odległości do 50 km od granicy – prawie 73% cudzoziemców i aż 96% Polaków, przy czym prawie 55% cudzoziemców i 94% Polaków dokonywało zakupów w pasie do 30 km. Z kolei w odległości powyżej 100 km zakupów dokonywało ok. 7% cudzoziemców i zaledwie 1% Polaków.

Należy podkreślić, że ok. 63% wydatków cudzoziemców i ok. 67% wydatków Polaków zostało poniesionych w pasie do 50 km od granicy, przy czym ponad 49% wydatków cudzoziemców i ponad 44% wydatków Polaków poniesiono w pasie do 30 km.

Zdecydowana większość cudzoziemców i Polaków objętych ankietyzacją mieszkała w pasie do 50 km od granicy: w przypadku granicy z Białorusią – ponad 87% cudzoziemców i ponad 86% Polaków, z Rosją – odpowiednio ponad 79% i 77%, a z Ukrainą – ok. 67% cudzoziemców i ponad 69% Polaków. Wśród cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską i polsko-białoruską większość stanowili mieszkańcy strefy do 30 km, odpowiednio ok. 57% i ok. 74%, a przypadku granicy polsko-rosyjskiej – w pasie 31-50 km (ok. 53%). W pasie do 30 km od granicy mieszkało ok. 51% Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską, ok. 58% – granicę polsko-białoruską i ponad 53% – granicę polsko-rosyjską.

Największa liczba cudzoziemców objętych ankietyzacją dokonywała zakupów w pasie do 50 km od granicy z Ukrainą – ok. 83%, następnie od granicy z Białorusią – ok. 64% i od granicy z Rosją – ponad 44%. Z kolei przytłaczająca większość Polaków dokonywała zakupów w pasie do 50 km, zarówno w przypadku granicy z Rosją – ok. 98%, z Ukrainą – ponad 96%, jak i z Białorusią – ok. 95%.

PODSUMOWANIE

Wyniki badania obrotu towarów i usług w ruchu granicznym na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej na terenie Polski pozwalają na stwierdzenie, że procesy związane z ruchem granicznym mają duże znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów transgranicznych. Największa intensywność zjawisk związanych z ruchem granicznym występuje na obszarach położonych w pasie do 50 km wzdłuż granicy, o czym świadczy między innymi odsetek osób przekraczających granicę, które ponosiły wydatki w tym pasie (ponad 73% cudzoziemców i ponad 96% Polaków), jak również fakt, że mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych na tym obszarze stanowili zdecydowaną większość wśród przekraczających granicę (około 76% cudzoziemców i prawie 73% Polaków). Należy też zaznaczyć, że ok. 63% wydatków cudzoziemców i ok. 67% wydatków Polaków zostało poniesionych w pasie do 50 km.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Lista dłużników V 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: