Perspektywy zatrudnienia III kw. 2010
2010-06-09 11:19
Agencja zatrudnienia Manpower Polska ogłosiła w dniu dzisiejszym, że pracodawcy w Polsce zwiększą dynamikę zatrudnienia w III kwartale 2010 r. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej próby polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +18%, najwyższą od IV kwartału 2008 r.
Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?
Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia 24% pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6% przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 68% badanych szacuje brak zmian personalnych w III kwartale 2010 r. W ujęciu kwartalnym, odnotowano wzrost prognozy netto zatrudnienia o 5 punktów, natomiast w ujęciu rok do roku, prognoza jest wyższa o 9 punktów procentowych.„Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. wskazują, że polscy pracodawcy są gotowi do zwiększania zatrudnienia. Największy optymizm wykazują firmy z sektora Budownictwo, gdzie poszukiwani są między innymi murarze, tynkarze, elektrycy, spawacze, hydraulicy a także inżynierowie. Prognoza jest bardzo optymistyczna również dla sektorów Restauracje/ Hotele, Instytucje sektora publicznego a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy. Dobra wiadomość dla pracowników i pracodawców to fakt, że w Polsce odnotowano najwyższą prognozę zatrudnienia spośród wszystkich 17 krajów badanych w Europie”, wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. „ Optymizm pracodawców na całym świecie stopniowo wzrasta, prognoza netto zatrudnienia w 30 z 36 badanych krajów jest wyższa niż rok temu, zaś w 23 krajach jest wyższa niż w ubiegłym kwartale”, dodaje Iwona Janas.
W Polsce, prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. jest drugi kwartał z rzędu dodatnia we wszystkich 10 badanych sektorach. Najbardziej optymistycznie nastawieni do zatrudniania nowych pracowników są pracodawcy z sektora Budownictwo, na podstawie deklaracji, których ustalono prognozę netto zatrudnienia +44%. Wyraźny optymizm jest wśród pracodawców z sektora Restauracje/ Hotele (+24%) a także w sektorach Instytucje sektora publicznego i Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (oba +23%). Optymizm widać również wśród pracodawców z sektorów Handel detaliczny i hurtowy i Produkcja przemysłowa (oba +17%) a także Transport/ Logistyka (+15%). Umiarkowany optymizm przejawiają pracodawcy z sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+7% dla obu).
W porównaniu kwartalnym, odnotowano optymizm pracodawców z 7 na 10 sektorów i w większości przypadków wzrosty są znaczące. Największy wzrost o 33 punkty procentowe odnotowano dla sektora Budownictwo. W przypadku sektorów Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/ Hotele prognoza jest wyższa o 7 punktów. Prognoza netto zatrudnienia jest niższa, niż przed kwartałem w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Handel detaliczny i hurtowy a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo.
W ujęciu rocznym, wyższe prognozy netto zatrudnienia odnotowano w 8 z 10 sektorów. Największe wzrosty, o 25, 21 i 20 punktów procentowych, widoczne są odpowiednio w sektorach Produkcja przemysłowa, Budownictwo oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Prognoza netto zatrudnienia jest także wyższa w sektorach Transport/ Logistyka (o 12 punktów), Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (o 11 punktów) a także Handel detaliczny i hurtowy oraz Instytucje sektora publicznego (o 8 punktów w obu).
Przeczytaj także:
Rynek pracy jest dość stabilny
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zatrudnienie, rynek pracy, wskaźnik zatrudnienia, perspektywy zatrudnienia, Barometr Manpower