eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyE-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków

E-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków

2010-06-11 00:05

E-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków

© fot. mat. prasowe

Gospodarka cyfrowa w Europie rośnie w siłę - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu dotyczącego konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych. Natomiast Polska wciąż pozostaje daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej, zajmując ostatnie miejsca w rankingach dotyczących wykorzystania technologii informatycznych.

Przeczytaj także: Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006

Polska podejmuje jednak aktywne działania w ramach "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013". W ramach tych działań w 2009 roku zostało uaktualnione prawo telekomunikacyjne, uproszczono też procedury finansowania inwestycji w technologie teleinformatyczne.

W całej Europie z Internetu korzysta regularnie ok. 60 proc. populacji, z czego 48 proc. nawet codziennie. W Polsce natomiast pomimo ciągłego wzrostu w ciągu ostatnich lat, odsetek osób korzystających z Internetu jest wciąż stosunkowo niski w porównaniu do średniej unijnej. W 2009 roku w Polsce regularnie korzystało z Internetu 52 proc. populacji (w roku 2008 – 44 proc.), a codziennie 39 proc. (w 2008 – 32 proc.). Mimo to nadal wysoki jest odsetek osób, które nigdy nie korzystały z Internetu – w 2009 roku było to 39 proc. Polaków (w 2008 – 44 proc.).

fot. mat. prasowe


Korzystanie z usług internetowych pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. Przykładowo z bankowości internetowej w 2009 roku korzystało 21 proc. populacji (średnia europejska to 32 proc.), pracy w sieci szukało 9 proc. Polaków (średnia europejska to 15 proc.), a internetowe wydania gazet i czasopism czytało 18 proc. Polaków (31 proc. Europejczyków). W 2009 roku 23 proc. Polaków zamawiało towary i usługi przez Internet (średnia w Europie 37 proc.), ale tylko 2 proc. przeprowadzało transakcje z podmiotami z innych państw UE.

W 2009 r. unijny rynek dostępu szerokopasmowego po raz kolejny okazał się największym na świecie. Niemal jedna czwarta obywateli UE (24,8%) posiada stacjonarne łącze szerokopasmowe. W Polsce zaledwie 13,5 proc., co plasuje nasz kraj w ostatniej trójce wśród krajów Unii Europejskiej. Mimo to odsetek gospodarstw domowych z dostępem do Internetu wzrósł w Polsce z 48 proc. w roku 2008 do 59 proc. w roku 2009. Aż 86 proc. gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu ma abonament na Internet szerokopasmowy ( w 2008 roku było to 79 proc.) Dostęp do Internetu szerokopasmowego ma jedynie 58 proc. przedsiębiorców w Polsce (jeden z najgorszych wyników w Europie), podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 83 proc. Powoli rośnie rynek Internetu bezprzewodowego, choć nadal znajduje się poniżej średniej unijnej.

Jeśli chodzi o e-administrację, to chociaż dostępność i poziom tego typu usług dla biznesu są stosunkowo wysokie, to ich dostępność dla zwykłych obywateli pozostaje na niskim poziomie. Odsetek podstawowych usług publicznych dla obywateli w pełni dostępnych w sieci wynosi 27 proc., natomiast dla przedsiębiorców - 88 proc. Odsetek Polaków korzystających z e-administacji jest także niski – 18 proc. w porównaniu z 30 proc. w Unii Europejskiej. Odsetek przedsiębiorców korzystających z e-administracji wynosi natomiast 61 proc, (71 proc. w Unii) .

Przetargi - raport V 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: