Kaspersky Lab: zagrożenia internetowe I kw. 2010
2010-06-11 11:14
Przeczytaj także: Zaawansowane i ukierunkowane cyberataki 2013
Najczęściej atakowane państwa
Przyjrzyjmy się liście państw, w których użytkownicy najczęściej padali ofiarą cyberataków. Jak pokazują nasze kwartalne raporty, statystyki te są dość stabilne, ostatnio jednak pojawiło się kilka zmian.
W pierwszym kwartale 2010 r. odnotowaliśmy 327 598 028 prób zainfekowania komputerów użytkowników w różnych państwach na całym świecie. Oznacza to 26,8% wzrost w porównaniu z czwartym kwartałem 2009 roku. Ranking państw zmienił się tylko nieznacznie, jednak odsetek ataków na chińskich użytkowników spadł o 13%. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że całkowita liczba ataków wzrosła o ponad 25%, można powiedzieć, że cyberprzestępcy rzadko wybierali inne cele.
fot. mat. prasowe
Rozkład ataków według państw - pierwszy kwartał 2010 oraz 4 kwartał 2009
Zagrożenia internetowe
Internetowe szkodliwe oprogramowanie
Analizę rozpoczniemy od listy 10 najbardziej rozpowszechnionych rodzin szkodliwego oprogramowania w Internecie.
Większość z tych dziesięciu programów to rodziny wykorzystujące kod lub skrypty HTML, które cyberprzestępcy umieszczają na legalnych stronach internetowych. Do takich rodzin należy Iframer, Iframe, Redirector oraz Generic, z których większość jest wykrywana heurystycznie. Główną koncepcją stojącą za takimi programami jest przekierowywanie użytkowników na cyberprzestępczą stronę zainfekowaną exploitami bez wzbudzania podejrzeń użytkowników. Do osadzania tego rodzaju kodu często wykorzystywane są szkodliwe programy. Na trzecim miejscu znajduje się rodzina o interesującej nazwie ‘Hexzone’, która w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z szesnastkowym systemem kojarzonym z systemami komputerowymi; powód jest o wiele bardziej przyziemny.
fot. mat. prasowe
10 najbardziej rozpowszechnionych rodzin szkodliwego oprogramowania w Internecie w pierwszym kwartale 2010r.
Główną funkcją takiego szkodliwego oprogramowania jest wyświetlanie okna zawierającego treści pornograficzne na dole okna przeglądarki. Użytkownik zostaje poinformowany, że okno to można zamknąć tylko wysyłając wiadomość tekstową na krótki numer, który jest różny dla poszczególnych państw. W podobny sposób działają szkodniki z rodziny Popupper. Zasadniczo są to dokumenty HTML wyświetlające natarczywe komunikaty sugerujące użytkownikowi, aby wysłał SMS-a na krótki numer oraz skorzystał z pewnej usługi.
Kolejne dwie rodziny - Zwangi i Boran - łączą różne programy adware. Programy te pozwalają cyberprzestępcom zarobić trochę pieniędzy na szarym rynku, ponieważ bardzo trudno jest udowodnić, że tego rodzaju oprogramowanie narusza jakieś przepisy. Destrukcyjne działanie programów adware nie jest na pierwszy rzut oka oczywiste - gromadzą one dane o preferencjach użytkownika i wyświetlają reklamy - niekiedy jednak stosują w samoobronie taktyki hakerskie. Przykładem może być Boran instalujący sterownik, który działa bardzo podobnie do rootkita: interpretuje funkcje jądra systemu operacyjnego, a przez to utrudnia usuwanie jego głównego komponentu.
![Zagrożenia internetowe I kw. 2013 [© lolloj - Fotolia.com] Zagrożenia internetowe I kw. 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberprzestepcy/Zagrozenia-internetowe-I-kw-2013-118509-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl