eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezpieczeństwo IT ważne dla firm

Bezpieczeństwo IT ważne dla firm

2010-06-12 00:05

Przeczytaj także: MSP: ochrona danych sprawą priorytetową


„Według naszego badania cena oprogramowania jest istotnym czynnikiem dla 67 proc. firm. Jednak korzystanie z oprogramowania dedykowanego dla użytkowników indywidualnych bądź z darmowych rozwiązań ściąganych z Internetu to tylko pozorne oszczędności. Pomijając kwestię poziomu ochrony, dla firm bardzo istotnym czynnikiem w optymalizacji kosztowej jest również sposób zarządzania komputerami. Produkt detaliczny nie pozwala na scentralizowane i efektywne zarządzanie aktualizacjami, politykami bezpieczeństwa czy ustawieniami na wszystkich komputerach jednocześnie. Może się zatem okazać, że zainstalowany w firmie produkt dedykowany użytkownikom domowym bądź typu „freeware” będzie generować większe koszty z tytułu jego utrzymania” – dodaje dyrektor Symantec Polska.

Jako najważniejszą technologię ochronną w infrastrukturze IT firmy wymieniają silnik antywirusowy (98 proc.). Na kolejnych miejscach pod względem ważności uplasowały się: zapora ogniowa na sieci (89 proc.), wykrywanie włamań sieci (86 proc.), wykrywanie włamań na stacji (77 proc.) i firewall bezpośrednio na stacji końcowej (73 proc.).

„Wiele firm błędnie zakłada, że program antywirusowy to wszystko, czego potrzebują. Tymczasem przedsiębiorstwa stawiają czoła bardziej złożonym zagrożeniom – począwszy od hakerów, którzy usiłują wykraść dane kart kredytowych, poprzez pracowników, którzy przypadkowo tracą poufne dane, do klęsk żywiołowych, które mogą uszkodzić serwery z zapisanymi informacjami o klientach. Wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa jest niezwykle ważne” – powiedział Piotr Chrobot.

Polskie firmy: planujemy migrację do Windows 7

Symantec: migrację należy starannie zaplanować, aby uniknąć przestojów w pracy


Obecnie w 63 proc. badanych przedsiębiorstw większość pracowników korzysta z systemu Windows XP. Najnowszy system operacyjny firmy Microsoft – Windows 7 – jest już używany w 11 proc. firm i w szybkim tempie zaczyna dorównywać udziałowi Windowsa Visty (13 proc.). Co ciekawe, prawie 4 na 10 ankietowanych firm w ciągu najbliższego roku planuje przeprowadzić migrację do systemu Windows 7. Nad tym procesem zastanawia się jeszcze co piąte przedsiębiorstwo.

Eksperci z firmy Symantec podkreślają, że migracja do nowego systemu operacyjnego to bardzo złożony proces. „Zgoła innym doświadczeniem jest przeprowadzenie migracji na nowy system na kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysiącach komputerów w przedsiębiorstwie niż w przypadku kilku komputerów domowych. Migracja to nie tylko przeinstalowanie systemu, ale również zadbanie o zabezpieczenie nowego komputera, skonfigurowanie go pod konkretnego pracownika, przeniesienie ze starego systemu ustawień oraz dokumentów i maili. Bez wdrożenia procedur i specjalistycznego oprogramowania, proces migracji może spowodować dłuższe przestoje oraz spadek efektywności pracowników” – uważa Piotr Chrobot z firmy Symantec Polska.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone wśród 320 osób odpowiedzialnych za infrastrukturę IT w polskich przedsiębiorstwach (sektor MSP).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: