Przetargi - raport V 2010
2010-06-11 09:40
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2010
– Pierwsza połowa roku to czas dodatniej dynamiki zmian liczby ogłoszeń na prace budowlane i remontowe. Prace te są sezonowe, a okres letni doskonale sprzyja ich realizacji. Analogiczny trend występuje w również i tym roku, na wiosnę i w lecie rośnie zapotrzebowanie na prace budowlano-remontowe – wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Spadki w liczbie ogłoszeń na dostawy towarów oraz usług odbiegają od stałych, corocznych trendów. To jest już jednak najprawdopodobniej wynik powodzi. W maju pojawiła się przecież pierwsza fala wezbraniowa na Odrze i Wiśle, zaś wiele terenów zostało zalanych. Lokalne samorządy oraz władze całą swoją aktywność położyły na akcję przeciwpowodziową oraz pomoc poszkodowanym, odkładając planowe zamówienia. Niestety skala powodzi oraz bardzo znaczne straty przez nią wyrządzone nie wróżą dobrze na najbliższe miesiące. Zarówno budżet centralny, jak i samorządowe będą musiały ograniczyć wydatki w innych sektorach, by z jednej strony udzielać pomocy poszkodowanym, zaś z drugiej odbudowywać uszkodzoną infrastrukturę. Najbliższe miesiące upłyną pod znakiem przeglądu wydatków i oszczędności, szczególnie w rejonach najbardziej dotkniętych kataklizmem. Z drugiej strony inwestycje oraz naprawy „popowodziowe” przełożą się na zamówienia budowlane oraz niektóre remontowe, na przykład osuszania budynków – dodaje Beata Szkodzin.
fot. mat. prasowe
Spośród wszystkich opublikowanych w maju 2010 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl 15 tys. 94 przetargów, najczęściej przez zgłaszających był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 93,78 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym. Przetarg ograniczony został wybrany w 0,65 proc. zamówień. Na inne formy realizacji zamówienia - dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia czy zapytanie o cenę – zdecydowano się w maju w przypadku 5,6 proc. ogłoszeń o postępowaniu w sprawie udzielenia ZP.
fot. mat. prasowe
Duże miasta: nad kreską. Średnie: lekkie spadki
fot. mat. prasowe
W piątym miesiącu bieżącego roku w większości dużych miast Polski zanotowano lekki wzrost liczby ogłaszanych postępowań o ZP, w miastach średnich i małych – na ogół spadki. W większości spadki, jak i wzrosty względne, nie były znaczne i oscylowały na poziomie kilku-kilkunastu procent. W miesięcznym zestawieniu, tradycyjnie już najczęstszym miejscem wykonywania prac, dostawy towarów czy usług jest Warszawa. W maju 2010 roku instytucje zlokalizowane w stolicy, ogłosiły 1 tys. 308 przetargów, o 1 procent więcej niż miesiąc wcześniej.
Z drugiego w zestawieniu dużego miasta – Krakowa – pochodziło w kwietniu ponad dwukrotnie mniej ogłoszonych przetargów niż ze stolicy, bowiem 597 – o 10,15 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Z Wrocławia, zajmującego trzecią lokatę w rankingu, pochodziło w maju 465 ogłoszeń, o 9,15 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Z Poznania, czwartego w zestawieniu, pochodziło w maju bieżącego roku 445 ogłoszeń o ZP, co oznacza względem kwietnia 2010 roku przyrost o ponad 18 procent.
Na kolejnych lokatach uplasowały się Łódź (319 ogłoszonych postępowań o ZP, miesięczny spadek o 2,74 proc.), Katowice (298 ogłoszeń, miesięczny wzrost o 11,6 proc.), Gdańsk (283 ogłoszenia, wzrost miesiąc do miesiąca o 9,27 procent), Szczecin (225; -5,5 proc.), Lublin (215; -5,7 proc.), Bydgoszcz, Olsztyn, Rzeszów (po 213 ogłoszeń, zmiany odpowiednio +28,3 proc., +1,9 proc., +0,95 proc.), Białystok (175; +12,18 proc.), Kielce (143; -1,38 proc.), Gdynia (140; - 5,4 proc.), Opole (128; -6,6 proc.), Toruń (115, bez zmian względem kwietnia), Radom (111; +16,8 proc.) i Zielona Góra (110; -12,7 proc.).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl