eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWtórny rynek nieruchomości V 2010

Wtórny rynek nieruchomości V 2010

2010-06-11 13:34

Wtórny rynek nieruchomości V 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Maj nie przyniósł rewolucji cenowej na wtórnym rynku nieruchomości. Ceny mieszkań uległy jednak nieznacznym wahaniom. W najbliższym czasie, ze względu na nadchodzący okres wakacyjny, sytuacja nie ulegnie większym zmianom i ceny będą utrzymywać się na obecnym poziomie, wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2010

WARSZAWA, WROCŁAW, KRAKÓW, POZNAŃ, GDAŃSK, GDYNIA, SPOT
Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w maju uległy niewielkim zmianom. W pięciu z ośmiu najdroższych polskich miast wzrosły, w trzech są nieznacznie niższe. W świetle raportu, największy wzrost miał miejsce we Wrocławiu o 0,8% i w Sopocie 0,6%. W tych dwóch miastach średnie ceny ofertowe są obecnie o około 4% wyższe niż w maju 2009. O 10 do 40 złotych mniej niż w kwietniu 2009 kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu, Gdańsku i Gdyni. Jedynie w Gdyni i Gdańsku ceny są niższe niż przed rokiem, odpowiednio o 0,85% i 2,8%. Ponieważ zbliżają się wakacje, kiedy rynek mieszkaniowy nieco zamiera, w najbliższych 3 miesiącach sytuacja nie ulegnie większym zmianom i ceny będą utrzymywać się na obecnym poziomie.
ŁÓDŹ, LUBLIN, SZCZECIN, TORUŃ, OLSZTYN, OPOLE, BIAŁYSTOK, KATOWICE
Katowice, Białystok, Opole, Olsztyn, Lublin i Łódź, czyli aż 6 miast odnotowało nieznaczne, ale jednak spadki średnich cen mieszkań na rynku wtórnym. O kilkadziesiąt złotych, czyli ponad 1% spadły ceny w Opolu, Olsztynie i Łodzi. W porównaniu z zeszłym rokiem we wszystkich 8 miastach ceny są wyższe: w Opolu mimo obniżki w ostatnim miesiącu średnia cena metra kwadratowego jest wyższa o niemal 8% w porównaniu z majem 2009, w Białymstoku o 5,7%. Po obniżkach, które nastąpiły w ostatnich miesiącach najmniejszy wzrost w skali roku odnotowujemy w Olsztynie, gdzie cena jest o 0,8% czyli 40 złotych wyższa niż w maju 2009.
Szybko.pl oraz Expander przyjrzeli się również, w jaki sposób Polacy dokonują jednego z najważniejszych życiowych wyborów. Od kogo kupują mieszkanie, czym się kierują i jakie są ich oczekiwania w stosunku do wykonawcy? Odpowiedzi na te pytania uzyskano, przeprowadzając ankietę wśród użytkowników serwisu nieruchomości www.szybko.pl.

Przeprowadzony rekonesans dowodzi, że Polacy rozpoczynają poszukiwania nieruchomości od sprawdzenia cen. 60,3% uznaje ten czynnik za kluczowy, a kolejnych 34,5% za ważny przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Kolejnym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości jest lokalizacja: 48% osób uznaje ją za kluczowy a 43% za ważny powód wyboru tej a nie innej inwestycji.
Zdecydowanie mniej istotna jest dla nas architektura: wygląd zewnętrzny i wewnętrzny budynków. Zaledwie 9% ankietowanych wskazało, iż jest to ważny element wpływający na decyzję o zakupie, a ponad ¼ nie bierze go pod uwagę kupując nieruchomość. Odzwierciedlenie takiego podejścia widoczne jest na ulicach naszych miast. Podmioty realizujące inwestycje stawiają przede wszystkim na minimalizację kosztów i maksymalizację liczby budowanych mieszkań, a to niestety przekłada się na jakość polskiej architektury i wygląd polskich ulic i osiedli mieszkaniowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: