eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek mieszkaniowy w Polsce V 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce V 2010

2010-06-13 00:16

Rynek mieszkaniowy w Polsce V 2010

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), kwiecień-maj 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W maju na rynkach wtórnych największych miast Polski średnie ceny, w większości wypadków, uległy obniżeniu. Największa zmiana dotyczyła Katowic, gdzie spadek wyniósł niemal 5%. Jedynie w trzech miastach - Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu - ceny utrzymały się na dotychczasowym poziomie - wynika z raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Rynek mieszkaniowy w Polsce. Raport. Maj 2010 r.".

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV 2010

Warszawa

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), kwiecień-maj 2010

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), kwiecień-maj 2010

W raporcie czytamy, iż średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym pozostała na poziomie zbliżonym do odnotowanego miesiąc wcześniej. W maju 2010 wyniosła 9 217 zł/mkw., co stanowiło spadek o 0,6% w stosunku do cen kwietniowych. Podobne, niewielkie wahania odnotowano zarówno na „nowym”, jak i „starym” rynku wtórnym. W kilku dzielnicach Warszawy zmiany cen były większe, ale w żadnej z nich nie przekroczyły 4% (spadek o 3,9% na Saskiej Kępie). Natomiast nie odnotowano większych ruchów cenowych w dzielnicach: Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Północ, Śródmieście, Ursus, Ursynów, Wawer i Wesoła (wahania cen w granicach 1%).

Największą zmianę zaobserwowano na „nowym” rynku wtórnym dzielnicy Saska Kępa. Tam ceny spadły o 11% w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Jest to wynikiem dużo mniejszej ilości ofert zgłoszonych z tego obszaru w stosunku do ilości mieszkań, jaką oferowano do nabycia w kwietniu. W pozostałych dzielnicach ceny na „nowym” rynku wtórnym notowały spadki od 0,8% (Ursus) do 4,1% (Rembertów). Wzrost cen nastąpił w zaledwie trzech dzielnicach. Były to: Praga Północ (1,9%), Bielany (1,7%) oraz Żoliborz (0,6%).

Na „starym” rynku wtórnym wahania cenowe nie przekraczały 4%. Do spadku doszło w większości dzielnic. Stabilne ceny utrzymały się w dzielnicach Ursynów, Ochota, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Wilanów i Włochy.

Miasta aglomeracji warszawskiej

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²),

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²), kwiecień-maj 2010

Wahania średnich cen ofertowych na wtórnym rynku mieszkaniowym miejscowości należących do aglomeracji warszawskiej są nieco większe niż w kwietniu (porównując miesiąc do miesiąca). Wówczas większość z nich nie przekraczała 1%, w maju natomiast wzrosty cen w Wołominie i Legionowie wyniosły odpowiednio 2,2% oraz 2,5%. Średnia cena mieszkań oferowanych na terenie Grodziska Mazowieckiego spadła o 1,6% (w poprzednim miesiącu zanotowano wzrost analogicznej wartości). W Otwocku spadek cen był jeszcze większy i wyniósł 2%. Przeciętne ceny mieszkań oferowanych w Pruszkowie pozostały na niezmienionym poziomie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: