eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPoziom zamożności na świecie w 2009 r.

Poziom zamożności na świecie w 2009 r.

2010-06-14 12:13

W roku 2009 odnotowano 11,5 % wzrost wartości światowego bogactwa do kwoty 111,5 biliona USD, niewiele poniżej szczytowego poziomu z końca 2007. Jednakże, według nowego badania przeprowadzonego przez The Boston Consulting Group (BCG), odnotowany wzrost nie powinien być traktowany jako powrót dawnej koniunktury - zarówno zaufanie klientów, jak i wyniki firm zarządzających majątkiem są nadal niższe niż w okresie poprzedzającym światowy kryzys gospodarczy.

Przeczytaj także: Raport zamożności: rzesza milionerów powiększa się o 8 proc.

Wyniki powyższego badania zostały przedstawione w dziesiątym, corocznym raporcie BCG dotyczącym światowego bogactwa, zatytułowanym Regaining Lost Ground: Resurgent Markets and New Opportunities (Odzyskać utraconą pozycję: Odradzające się rynki oraz nowe możliwości), który został opublikowany 10 czerwca 2010 r. na konferencji prasowej w Nowym Jorku. Kolejne kluczowe wnioski badania są następujące:
  • Ameryka Północna odnotowała najwyższy nominalny wzrost bogactwa w wysokości 4,6 biliona USD (15 %), jednakże najwyższy wzrost procentowy — i drugi w kolejności pod względem wartości nominalnej— wystąpił w regionie Azji-Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii), gdzie poziom bogactwa wzrósł o 22 %, osiągając wartość 3,1 biliona USD, co stanowiło niemal dwukrotność średniego tempa wzrostu aktywów na świecie.
  • Druga w kolejności była Ameryka Łacińska z tempem wzrostu rzędu 16 %.
  • Europa pozostała najbogatszym regionem z wartością aktywów w zarządzaniu (AuM) na poziomie 37,1 biliona USD (co stanowiło jedną trzecią światowego bogactwa). Był to także jeden z kilku regionów, w których poziom aktywów przekroczył szczytowe wartości sprzed kryzysu.
  • Ameryka Północna i Japonia były jedynymi regionami, w których poziom bogactwa utrzymał się poniżej poziomu z końca 2007 roku.
  • 40 %, z 11,5 biliona USD wzrostu światowego bogactwa w 2009 roku, pochodziło z Ameryki. Jej poziom bogactwa wyniósł na koniec 2009 35,1 biliona USD.
Według prognoz BCG, w okresie od końca 2009 do 2014 roku, średnia roczna stopa wzrostu bogactwa na świecie wyniesie blisko 6 % - znacznie mniej niż w momencie poprawy sytuacji na rynkach w 2009 roku, lecz nadal więcej niż 4,8 % z okresu od końca 2004 do 2009 roku.

„Poziom bogactwa będzie rósł bez wątpienia szybciej na rynkach wschodzących, napędzanych silnym wzrostem gospodarczym”, twierdzi Tjun Tang, Partner w BCG i współautor raportu. „Spodziewamy się, że poziom zamożności regionu Azji-Pacyfiku, wyłączając Japonię, będzie rósł dwukrotnie szybciej niż w pozostałych częściach świata, zwiększając swój udział w bogactwie światowym z 15 % w 2009 do blisko 20 % w 2014 roku.”

Wzrost poziomu zamożności, który praktycznie skompensował 10 % spadek światowej wartości aktywów w zarządzaniu (AuM) z 2008 roku, był napędzany wychodzącymi z kryzysu rynkami finansowymi oraz większymi oszczędnościami. W Ameryce Północnej, zwiększone wyceny rynkowe odpowiedzialne były aż za 90 % wzrostu aktywów, w przeciwieństwie do Europy i regionu Azji-Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii), w których wartości rynkowe i oszczędności złożyły się w niemal równym stopniu na wzrost wartości aktywów w zarządzaniu (AuM).

Rośnie liczba milionerów na świecie

W raporcie czytamy, iż wraz ze wzrostem poziomu bogactwa, stawało się ono coraz bardziej skoncentrowane. W efekcie, mniej niż 1 % populacji było milionerami, lecz w ich rękach znajdowało się około 38 % bogactwa światowego – w porównaniu do 36% w 2008 roku. Milionerzy, których majątki były szacowane na ponad 5 milionów USD stanowili 0,1 % populacji, lecz byli w posiadaniu 21 % światowego bogactwa (blisko 23 biliony USD) – wzrost z 19% w 2008 roku.
  • Liczba milionerów na świecie wzrosła o około 14 % w 2009 roku, aby osiągnąć wartość 11,2 miliona rodzin, bliską wartości z końca 2007 roku.
  • Największa liczba milionerów – aż 4,7 miliona rodzin - zamieszkuje Stany Zjednoczone. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Japonia, Chiny, Wielka Brytania i Niemcy.
  • Największy, 35 % wzrost liczby milionerów odnotowano w Singapurze, za którym uplasowała się Malezja z 33 %, Słowacja z 32 % i Chiny z 31 % wzrostem liczby milionerów.
  • Z największą koncentracją milionerów mamy do czynienia na mniejszych rynkach, takich jak Singapur czy Hong Kong, gdzie milionerzy stanowią odpowiednio 11,4 % i 8,8 % populacji.
  • Szwajcaria posiada najwyższą koncentrację milionerów w Europie i zajmuje pod tym względem trzecie miejsce na świecie z wynikiem 8,4 %.
  • Trzy z sześciu populacji o największym odsetku milionerów znajdują się na Bliskim Wschodzie — w Kuwejcie, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • Pomimo dużej populacji, Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na siódmej pozycji pod względem ilości milionerów (4,1 %).
Regulacje prawne z silnym wpływem na majątek ulokowany za granicą

BCG podaje, że wartość majątku offshore, definiowanego jako aktywa ulokowane w krajach, w których inwestorzy nie posiadają siedziby ani nie są zarejestrowani dla celów podatkowych, wzrosła z 6,8 bilionów USD w 2008 roku do 7,4 biliona USD w 2009 roku, głównie w wyniku poprawy sytuacji rynkowej. Nie jest zaskoczeniem, że największym ośrodkiem kapitału offshore pozostaje Szwajcaria, według badania skupiająca w przybliżeniu 27% (2 biliony USD) globalnego majątku offshore.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: