Coface: 3 proc. wzrost gospodarczy na świecie
2010-06-16 10:29

© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Gospodarka UE potrzebuje silnego przemysłu
Dynamika rozwoju w strefie euro zmalała, a sytuacja gospodarcza normuje się wolniej niż w innych regionach. Profile wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach znacząco się różnią, widać jednak, że w 2010 r. wszystkie czynniki wzrostu napotkają poważne ograniczenia.W strefie euro możemy wyróżnić trzy grupy państw:
- tradycyjni główni eksporterzy (Niemcy, Holandia), których gospodarka w dużej mierze opiera się na inwestycji w eksport. Jednak normalizacja koniunktury w eksporcie będzie dość ograniczona, na skutek niewielkiej dynamiki popytu wśród europejskich importerów,
- Francja i Włochy z gospodarką bazującą na indywidualnej konsumpcji, której wzrost ogranicza obecnie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy,
- trzecia grupa państw, podobnych do Hiszpanii i Grecji, gdzie w 2010 r. wszystkie czynniki popytu napotkają ograniczenia; w tych krajach głównym czynnikiem ryzyka pozostaje możliwość pogłębienia recesji na skutek zapowiadanych restrykcyjnych środków budżetowych.
Dobre wyniki amerykańskiej gospodarki pozwoliły Coface podwyższyć prognozy wzrostu do 2,3 proc. i przyznać USA ocenę A2 z perspektywą pozytywną. Mimo optymistycznych sygnałów (zwłaszcza ożywienia eksportu do krajów rozwijających się) Stany Zjednoczone nie uzyskały w ratingu Coface wyższej oceny A1 sprzed kryzysu. W przypadku USA Coface wręcz obawia się osłabienia koniunktury w bieżącym roku na skutek malejącego wpływu nakładów budżetowych na stymulowanie wzrostu gospodarki.
Trzy uprzemysłowione kraje, będące eksporterami surowców, czerpią korzyści z poprawy koniunktury gospodarczej w Azji. Kanada, Australia i Nowa Zelandia ponownie uzyskały w ratingu Coface ocenę A1, co oznacza, że ich poziom ryzyka powrócił do stanu sprzed załamania gospodarczego. W krajach tych zaobserwowano powrót do zadowalającego poziomu wypłacalności przedsiębiorstw oraz wyraźne ograniczenie liczby upadłości.
„Choć końcówka kryzysu zaskoczyła nas bezprecedensowym wzrostem o 4,5 punktu, pamiętajmy, że pozory często mylą. Choć w krajach wschodzących wzrost gospodarczy osiągnął już niemal poziom sprzed kryzysu, a w USA notujemy stabilny, choć nie pozbawiony czynników ryzyka wzrost koniunktury, dla Europy epilog globalnego załamania gospodarczego ma nadal gorzki wydźwięk”, mówi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Poland.
![Bank Światowy podnosi prognozę PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r. [© natanaelginting - Fotolia.com.jpg] Bank Światowy podnosi prognozę PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Bank-Swiatowy/Bank-Swiatowy-podnosi-prognoze-PKB-dla-Polski-do-3-proc-w-2024-r-259135-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl