eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe oferty pracy V 2010

Nowe oferty pracy V 2010

2010-06-18 13:43

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy IV 2010


W maju najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników z segmentu Turystyka / Hotelarstwo / Gastronomia / Katering – w piątym miesiącu roku czekało na nich ponad tysiąc ofert, o ponad 117 procent więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej! Cóż, to zapewne nie ostatni miesiąc tak ostrego wzrostu w tej branży – sezon urlopowo-wypoczynkowy nadciąga wielkimi krokami, wakacje i lato tuż-tuż, więc i potrzeba więcej osób do obsługi rosnącego ruchu turystycznego.

Istotnie wzrosło również zapotrzebowanie na elektryków, elektroników i energetyków – w maju czekało na nich o 30 procent więcej ofert niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Na pracowników fizycznych czekało w maju o ponad 28 procent więcej ofert niż w kwietniu.
Szybciej niż jeszcze miesiąc wcześniej mogli pracę znaleźć także chętni do objęcia posad w bankowości i firmach leasingowych – w maju ofert dotyczących zatrudnienia w tych branżach było o jedną czwartą więcej niż w kwietniu.

Na przeciwnym biegunie – spadkowym – znalazły się takie branże jak marketing / reklama / PR (miesięczny spadek liczby ofert o 17 procent), badania i rozwój (spadek o 16,5 procent), Rolnictwo / Leśnictwo / Ochrona środowiska (spadek o 16 procent), Inżynieria / Projektowanie / Technologia (w maju spadek liczby ofert względem kwietnia o 15,7 procent).

Regiony: sytuację ratuje mazowieckie, a właściwie Warszawa

W maju w większości spośród szesnastu województw zanotowano spadki liczby ofert pracy względem kwietnia.
Powyżej kreski znalazły się województwa mazowieckie, śląskie, podlaskie, kujawsko pomorskie i opolskie. Z czego absolutnie bezkonkurencyjne okazało się woj. mazowieckie, z bardzo wysoką miesięczną dynamiką przyrostu liczby ofert pracy. To właśnie ten bardzo znaczny „skok” odpowiada za dodatnią dynamikę w całym kraju. Można bez większego ryzyka przyjąć twierdzenie, że w maju to właśnie to województwo (a w szczególności jego metropolia – czyli Warszawa) wygenerowało wzrost liczby ofert.

Jak wygląda to w liczbach? W maju instytucje zlokalizowane w woj. mazowieckim ogłosiły zapotrzebowanie na ponad 11 tys. 600 pracowników – czyli o ponad 50 procent więcej niż w kwietniu! Z tego z samej Warszawy pochodzi ponad 8 tys. 350 ofert – o niemal 80 procent (!) więcej niż w kwietniu.

Z kolejnego w zestawieniu województwa które znalazło się „nad kreską” – śląskiego – pochodziło w maju niemal 3 tys. 650 ofert, czyli o 7,3 procent więcej niż w maju. Również i w woj. śląskim do wzrostu przyczyniła się wysoka dynamika przyrostu ofert pracy w dużych miastach – Katowicach (w maju 950 ofert, +17,4 procent), Gliwicach (262, +21,9 proc.), Sosnowcu (135, +39 procent).

W województwie podlaskim uzyskano miesięczną dynamikę w wysokości 4,6 procent – co przekłada się na niecałe 600 ofert pracy w maju. Poszukujący pracy w woj. kujawsko-pomorskim mogli liczyć w maju na ponad 1 tys. 230 ofert – czyli niewiele ponad 3 procent więcej niż w kwietniu. Minimalnie nad kreską znalazło się województwo opolskie – z majowym wynikiem 715 ofert zanotowało zaledwie 1-procentową dynamikę względem kwietnia.
Niestety pozostałe jedenaście województw nie może się pochwalić dodatnią dynamiką liczby ogłoszeń publikowanych w internetowych serwisach rekrutacyjnych.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: