Koniunktura przemysłowa VI 2010
2010-06-23 12:26
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2010
Dyrektorzy jednostek średnich oceniają, że ich ogólny klimat koniunktury jest zbliżony do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Spowodowane jest to nieco szybszym niż w maju wzrostem bieżącego portfela zamówień i produkcji przy mniej optymistycznych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Niewielki wzrost poziomu należności przedsiębiorstw jest zbliżony do odnotowanego w maju. Dyrektorzy jednostek sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące ograniczenia zatrudnienia są zbliżone do formułowanych w maju. Ceny wyrobów mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano przed miesiącem.
Jedynie jednostki małe oceniają koniunkturę negatywnie, podobnie jak w maju. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych określane są jako zbliżone do poziomu uznawanego za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania. Zmniejsza się poziom należności przedsiębiorstw, ale nadal utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Pesymistyczne prognozy w tym zakresie są nieco gorsze od formułowanych w maju. Planowane redukcje zatrudnienia są zbliżone do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w niewielkim stopniu.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 24 – spadek o 5 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 19 – wzrost o 7 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 13 – spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 3 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 10 – spadek o 6 punktów). Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 19 – spadek o 3 punkty), odzieży (minus 17 – wzrost o 3 punkty), skór i wyrobów skórzanych (minus 10 – spadek o 7 punktów), mebli (minus 6 – wzrost o 4 punkty).
Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są pozytywne, zbliżone do formułowanych w maju. Oceny bieżące oraz prognozy portfela zamówień i produkcji są korzystne, lecz dużo ostrożniejsze niż przed miesiącem. Wzrasta nadmierny poziom zapasów. Nieco wolniej rosną należności przedsiębiorstw. Dyrektorzy sygnalizują nieznaczne trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są nadal korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych w maju. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, choć mniej znaczące od prognozowanego przed miesiącem. Ceny wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano przed miesiącem.
Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w maju. Oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji są bardziej korzystne niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są również optymistyczne, lecz ostrożniejsze od formułowanych w maju. Zmniejszają się zapasy wyrobów gotowych, mimo to nadal są one uznawane za nadmierne. Nieco szybciej niż w maju rośnie poziom należności przedsiębiorstw. Mimo to producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nie zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieznaczne, ale nieco większe od przewidywanych w maju. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano przed miesiącem.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl