Koniunktura przemysłowa VI 2010
2010-06-23 12:26
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2010
Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są pozytywne i pozostają na poziomie przewidywań formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia, nieznacznie mniejszy niż zapowiadano w maju. Należy spodziewać się spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco wolniejszego niż oczekiwano przed miesiącem.
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych i średnich, dla których wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest pozytywny. W pozostałych klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal negatywne, choć lepsze niż w maju. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem w przedsiębiorstw średnich i dużych. Odpowiednie oceny przedsiębiorstw małych (w tym mikro) są nadal pesymistyczne. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana przez podmioty największe bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu, w pozostałych klasach wielkości oceny te są lepsze, ale nadal negatywne. We wszystkich klasach wielkości odnotowywany jest nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost opóźnień płatności (za wyjątkiem jednostek małych, gdzie wzrost opóźnień płatności jest nieco szybszy niż w maju). Prognozy na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej formułowane przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych są dużo bardziej korzystne od prognoz pozostałych przedsiębiorców. Prognozy te są w jednostkach wszystkich klas wielkości ostrożniejsze od przewidywań formułowanych w maju (za wyjątkiem prognoz dotyczących produkcji budowlano-montażowej formułowanych przez przedsiębiorstwa duże oraz przewidywań jednostek mikro i średnich dotyczących sytuacji finansowej, które są bardziej optymistyczne od prognoz z zeszłego miesiąca). W jednostkach dużych spodziewany jest wzrost cen, w przedsiębiorstwach pozostałych klas wielkości ceny mogą spadać. Dyrektorzy jednostek małych i dużych nie planują zmian w poziomie zatrudnienia, w jednostkach mikro oraz średnich zatrudnienie może wzrastać, choć wolniej niż wskazywały prognozy z zeszłego miesiąca.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,7% (4,3% w czerwcu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (58% w czerwcu br., 62% przed rokiem), kosztami zatrudnienia (51% w czerwcu br., 50% w analogicznym miesiącu ub.r.), a także niedostatecznym popytem (44% w czerwcu br., 49% w czerwcu 2009 r.). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku większe było znaczenie bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (13% w czerwcu 2009 r., 33% w czerwcu br. wobec 23% przed miesiącem – na takie odpowiedzi mogła mieć wpływ powódź), natomiast w największym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem.
W czerwcu 17% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe. W porównaniu z czerwcem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże i zbyt małe, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.
W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 76% do 73%.
3. Handel detaliczny
W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie 0 (plus 2 w maju). Zarówno poprawę jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl