Analiza na bazie zdyskontowanych przepływów pieniężnych
2010-07-06 13:43
Przeczytaj także: 4 ważne aspekty analizy PEST
Podobnie dyskontowana jest również wartość rezydualna w celu wyrażenia jej w wartościach bieżących. Należy jednak pamiętać, że sporządzone projekcje bazują na szeregu szczegółowych założeń, których realizacja powiązana jest z ryzykiem typowym dla prognoz. Należy pamiętać również, że istnieją przedsięwzięcia i podmioty cechujące się ujemną dynamiką w okresie rezydualnym, czasami również zasadne jest wydzielenie osobnego składnika wzoru na obliczenie wartości podmiotu w postaci niezbędnych kosztów związanych z likwidacją podmiotu w przypadku jeżeli nie zakładamy jego funkcjonowania w nieskończoność, jak w podstawowym wariancie.
Przykładem takich podmiotów są spółki operujące na złożach surowców. W takim przypadku często uwzględniane jest wygasanie złoża oraz koszty likwidacji związane z wymogami środowiskowymi i rekultywacją terenu. Niezależnie od rodzaju analizowanego podmiotu należy jednak pamiętać, że realność dokonanej wyceny jest bezpośrednio zależna od realizacji przyjętych założeń odnośnie wielkości przepływów generowanych przez podmiot oraz pozostałych zmiennych. Wszystko to sprawia, że wskazane jest dokonywanie powyższej wyceny na bazie podejścia scenariuszowego. Obecnie jednak z uwagi na interes własny jaki posiada wykonawca wyceny rzadko spotkać można zastosowanie podejścia scenariuszowego, lub mimo jego opracowania publicznie prezentowane są tylko wybrane warianty stanu natury.
Sytuacja ta znajduje proste uzasadnienie w tym, iż wykonanie prognozy z uwagi na jej koszty oraz czas niezbędny do jej wykonania następuje zwykle w związku z określonym zamówieniem. Stronami zlecającymi zwykle jest potencjalny sprzedawca lub nabywca, którzy z uwagi na własne interesy nie są zainteresowani przedstawieniem środkowego wariantu stanów natury lub ich spektrum, a jedynie pesymistycznymi lub optymistycznymi stanami. Nie zmienia to jednak faktu, iż dla obiektywnej prezentacji wskazane jest prezentowanie wariantów wyceny i przedstawiania samej wyceny w postaci przedziału z uwzględnieniem prawdopodobieństwa osiągnięcia poszczególnych poziomów oraz zaznaczeniem głównych czynników decydujących o osiągnięciu poszczególnych poziomów.
Przeczytaj także:
Optymalizacja cash flow podstawą stabilności biznesu
oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting