eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAbsolwenci i studenci na rynku pracy

Absolwenci i studenci na rynku pracy

2010-06-28 09:42

Absolwenci i studenci na rynku pracy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W Polsce jest blisko 1,9 mln studentów, a w zeszłym roku ponad 430 tys. absolwentów opuściło mury uczelni. Niezmiennie największym zainteresowaniem młodych osób cieszą się kierunki humanistyczne, choć jak wynika z ogólnopolskiego badania Campus, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl, już na starcie liczą się oni z problemami, jakich może im przysporzyć znalezienie pracy w zawodzie. W sumie, źle swoje szanse na znalezienie pracy w kraju ocenia 45% studentów i absolwentów.

Przeczytaj także: Pierwsze kroki na rynku pracy. Czego chcą młodzi ludzie?

Mimo doniesień płynących z rynku pracy, o potrzebie zwiększenia liczby absolwentów kierunków technicznych, młodzi ludzie nadal najchętniej wybierają kierunki humanistyczne. Z danych GUS wynika, że na różnych kierunkach uniwersyteckich studiuje ponad pół miliona osób, a wyższe szkoły techniczne kształcą niewiele ponad 317 tys. studentów. Jeszcze gorzej wygląda zestawienie dotyczące absolwentów – tych mogących się pochwalić tytułem uczelni technicznej jest ponad dwukrotnie mniej niż tych z dyplomem uniwersyteckim.

„Ta sytuacja niestety bardzo dotkliwie odczuwalna jest na rynku pracy. Od kilku lat w pierwszej trójce najbardziej poszukiwanych grup zawodowych, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, są inżynierowie. Wszystko wskazuje na to, że tendencja do zatrudniania osób z wykształceniem technicznym będzie się nasilała, bo bez rozwoju technologii polska gospodarka będzie postrzegana jako mało innowacyjna i konkurencyjna”, komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Chęci mają, ale szans raczej nie widzą

Z badania Pracuj.pl wynika, że niemal 45% badanych studentów i absolwentów źle ocenia swoje możliwości znalezienia pracy w naszym kraju. Większymi pesymistami są absolwenci, bo prawdopodobnie mają już jakieś doświadczenie zawodowe na koncie i zdążyli zweryfikować swoje oczekiwania z realiami polskiego rynku pracy.

Bardzo sceptycznie do swojej przyszłości zawodowej w Polsce podchodzą studenci i absolwenci studiów o profilu humanistycznym. Ponad połowa z nich nie widzi szans na zrobienie kariery w kraju, a 71% uważa, że jest mało atrakcyjnych dla nich ofert pracy. Najlepiej swoje szanse na znalezienie pracy w kraju oceniają natomiast studenci i absolwenci z wykształceniem technicznym (48%).
Pracowici już na studiach

Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl wskazuje, że polscy studenci i absolwenci odpowiedzialnie podchodzą do swojej kariery zawodowej i zdają sobie sprawę z potrzeby zdobycia doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie nauki. Aż 87% z nich przyznało, że pracowało lub uczestniczyło w stażach i praktykach w czasie studiów. Najczęściej zajęcia te były związane z kierunkiem studiów. Nieco częściej twierdzili tak absolwenci; szczególnie Ci, którzy skończyli studia o profilu technicznym.

Aktualnie pracuje 53% badanych. Ponad połowa respondentów przyznaje jednak, że nie jest to praca związana z obecnym lub ukończonym kierunkiem studiów. Biorąc pod uwagę profil uczelni, pracę zgodną z kierunkiem studiów najczęściej wykonują osoby o wykształceniu technicznym – 62%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: