Absolwenci i studenci na rynku pracy
2010-06-28 09:42
Przeczytaj także: Pierwsze kroki na rynku pracy. Czego chcą młodzi ludzie?
W grupie absolwentów aktualnie pracuje 63% respondentów. W 83% przypadków ich praca ma charakter stały, a w ponad połowie jest związana z ukończonym kierunkiem studiów. Wśród studentów pracuje blisko połowa osób. Największy odsetek pracujących jest oczywiście wśród studentów zaocznych (61%), ale warto podkreślić, że pracuje także ponad 1/3 osób studiujących w trybie dziennym. Praca studentów w dużo mniejszym zakresie związana jest z profilem studiów (przyznaje tak 39%). Humaniści już w trakcie studiów zakładają, że trudno będzie im znaleźć pracę w zawodzie – tylko ¾ z nich zamierza szukać zatrudnienia zgodnego z wykształceniem.
fot. mat. prasowe
„Pokolenie obecnych studentów i absolwentów to tzw. pokolenie Y, które w większym stopniu niż ich poprzednicy cenią sobie tzw. work-life balance i możliwość realizowania swoich pasji. To może być jeden z powodów, dla których młodzi luzie tak często wskazywali instytucje administracji publicznej jako preferowane miejsce pracy. Warto jednak zauważyć, że takie preferencje znów mieli głównie humaniści. Osoby o wykształceniu technicznym i ekonomicznym w większym stopniu stawiają na pracę w firmach komercyjnych, gdzie czasem pracuje się dłużej, ale zarobki są też stosunkowo wyższe”, mówi Przemysław Gacek.
O badaniu
Celem Badania Campus było, między innymi, poznanie oczekiwań i preferencji studentów oraz absolwentów wobec rynku pracy. Badanie, przeprowadził Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w dniach: 26.03 - 26.04. 2010 metodą CAWI (ankieta internetowa wypełniana samodzielnie przez respondentów), która była wysyłana do studentów/absolwentów posiadających konto na portalu Pracuj.pl oraz użytkowników biznesowego serwisu społecznościowego Profeo.pl.
W badaniu wzięło udział 5800 osób (studenci lub absolwenci, którzy ukończyli studia w 2009 lub 2010 roku), w wieku 18-30 lat. Byli to zarówno studenci i absolwenci studiów licencjackich/inżynierskich, jak i magisterskich, studiujących w trybie dziennym, wieczorowym/popołudniowym lub zaocznym. Grupy, dla których prezentowane są wyniki, to: studenci (N=3716) i absolwenci (N=2084). W zależności od profilu wykształcenia: profil ekonomiczny (N=1772), profil humanistyczny (N=2046), profil techniczny (N=1252). Respondenci w pytaniach o tryb i typ studiów, a także o profil wykształcenia mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź (z uwagi na to, że niektórzy studiują/studiowali więcej niż 1 kierunek).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl