eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBudżet domowy w rękach polskich kobiet

Budżet domowy w rękach polskich kobiet

2010-06-28 13:19

Polki stały się bardziej niezależne, samodzielne i lepiej radzą sobie z budżetem domowym. 86% kobiet twierdzi, że poczucie bezpieczeństwa zapewnia im ich własne pełne konto, a nie dobrze zarabiający partner. 71% pań uważa, że ich sytuacja materialna zależy od ich wykształcenia. Dla 33% Polek pieniądze służą do inwestowania i pomnażania kapitału. Aż 1/3 kobiet ukrywa swoje oszczędności przed partnerem. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Instytut Pentor RI Poznań na zlecenie Banku Zachodniego WBK.

Przeczytaj także: BIK: kobieca rozrzutność to mit, długi mężczyzn 2 razy wyższe

Celem zleconego przez BZ WBK badania „Polka i pieniądze” było pokazanie podejścia kobiet do tematu pieniędzy. Sprawdzano opinię Polek nt. roli pieniądza w związku, metod oszczędzania, sposobu na poprawę sytuacji materialnej, a także stereotypów dotyczących wydawania pieniędzy. Oto główne wnioski płynące z sondażu.

Kobiety zaczynają liczyć na siebie

Polki przestały traktować dobrze zarabiającego partnera, jako najlepsze źródło zapewniające poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Jak wynika ze zleconego przez WBK badania, aż 86% kobiet takie poczucie bezpieczeństwa zapewniają ich własne pieniądze, a tylko 13% z nich uważa, że „nie musi pracować na swoje utrzymanie, bo ich partner lepiej zarabia”.

„W ostatnich latach zaszły duże zmiany. Dawniej podporą wielu budżetów domowych był mężczyzna. Obecnie schemat ten ulega zmianie. Polki są bardziej niezależne, samodzielne i samowystarczalne”, mówi Jolanta Wąs Dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK. Sytuacja ta znajduje swe odzwierciedlenie w statystykach osób zakładających konta osobiste. Kiedyś założycielami kont częściej byli mężczyźni, obecnie proporcje te wyrównują się.

Rodzina na pierwszym miejscu

Badanie wykazało, że 43% par ma wspólne konto w banku, na które partnerzy wpłacają pieniądze. Co ciekawe, pomimo, że mężczyźni generalnie zarabiają więcej, nie wpłacają więcej pieniędzy do wspólnego budżetu. Inaczej jest w przypadku kobiet. Jeśli w gospodarstwie domowym, to ona zarabia więcej, wspólny budżet zasila zdecydowanie większą kwotą.

„Większość mężczyzn zarabia więcej, ale niewielu z nich jest skłonnych do zarządzania domowym budżetem samodzielnie”, mówi Dorota Pilipczuk z Instytutu Pentor RI Poznań. „Zdecydowana większość kobiet zarządza domowymi finansami wspólnie z mężczyzną, a co piąta dysponuje domowym budżetem niezależnie. Przeważająca większość kobiet (82%) jest zadowolona z tej sytuacji i nie chciałoby jej zmieniać”, dodaje.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: