Specjalistyczne sieci franczyzowe w natarciu
2010-06-28 13:32
Przeczytaj także: Franczyza sposobem na niepewne czasy?
Do sieci specjalistycznych należą również sklepy ze sprzętem IT. Na tym rynku franczyza również jest licznie reprezentowana – licencję na prowadzenie specjalistycznego sklepu ze sprzętem IT oferują min. Alsen, Arno Komputer, Komputronik, Open IT, Sferis czy Vobis. Łączna liczba licencyjnych sklepów w tej branży przekracza tysiąc placówek.
Rośnie w zdrowiu
Stosunkowo młodą branżą, lecz coraz częściej obecną wśród sieci specjalistycznych, jest szeroko pojęta ochrona zdrowia. Jednym z pionierów tego rynku jest łódzki Mobilex – właściciel i sieci Galeria Zdrowia - sklepów ze sprzętem ortopedycznym i rehabilitacyjnym. Istotnym elementem tego systemu jest fachowa wiedza. Franczyzobiorca i jego pracownicy muszą po pierwsze poznać sprzęt rehabilitacyjny – jego właściwości, sposób prezentacji, zasady doboru oraz kwestie serwisowe. Kolejnym elementem fachowego know-how jest znajomość procesu dofinansowania sprzętu z NFZ oraz innych instytucji. Przystępujący do sieci partner nie musi mieć wykształcenia kierunkowego ani doświadczenia w branży, przechodzi jednak cykl szkoleń, w czasie których poznaje istotne dla działalności akty prawne, zasady współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi podmiotami. Firma przygotowuje partnerów także w zakresie likwidacji barier architektonicznych.
W branży ochrony zdrowia są także systemy, w których za hasłem „specjalistyczny” kryje się również oczekiwanie (choć nie formalny wymóg) określonego wykształcenia i zawodowej praktyki. Notowana na New Connect firma Dent-a-Medical przedstawia się jako specjalistyczne kliniki stomatologiczne oferujące opiekę dentystyczną zarówno dla pacjentów indywidualnych jak i w ramach abonamentów firmowych. Firma specjalizuje się stomatologii i zapewnia pełny zakres usług stomatologicznych, łącznie z ortodoncją, chirurgią, implantologią oraz protetyką. Teoretycznie franczyzobiorca Dent-a-Medical nie musi być stomatologiem z własnym gabinetem, jednak takich właśnie partnerów firma ceni sobie najbardziej. Taki franczyzobiorca wniesie bowiem do sieci działający punkt z obsługiwanymi pacjentami.
Nieco mniej wymagające pod względem specjalistycznego wykształcenia są franczyzowe sieci aptek (Mediq, Arnika, Bliska Apteka), które na ogół nie oczekują, że ich franczyzobiorca będzie magistrem farmacji, wystarczy, że zatrudni farmaceutę do kierowania placówką.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl