Jak ważna jest atmosfera w pracy?
2010-07-01 10:19
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rywalizacja w pracy nie dla Polaków
Atmosfera w pracy raczej przeciętnaWiększość ankietowanych przez szybkopraca.pl. internautów oceniło atmosferę w pracy jako przeciętną (32 proc). Ta grupa osób deklaruje, że w miejscu zatrudnienia można nawiązywać bliższe znajomości, ale trzeba również kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec współpracowników. Kolejne 27 proc. ankietowanych wskazało, że atmosfera w ich pracy jest zła. Natomiast 26 proc. uważa, że jest ona nie do zniesienia. Najmniej respondentów – 15 proc. – zadeklarowało zadowolenie ze stosunków panujących w ich firmie.
fot. mat. prasowe
Okazuje się, że największy wpływ na to, czy dobrze czujemy się w miejscu pracy, mają inni pracownicy. Na tę przyczynę wskazało 74 proc. pytanych. To właśnie osoby, z którymi współpracujemy na co dzień budują naszą opinię o danej firmie. Ważne są w związku z tym stosunki panujące w poszczególnych zespołach, grupach lub pomiędzy osobami dzielącymi osobne pomieszczenie w pracy.
Na szefa, jako na główną przyczynę budującą atmosferę w miejscu zatrudnienia, wskazało 71 proc. ankietowanych. Ankieta szybkopraca.pl dowodzi więc, jak ważne są kompetencje menedżerskie szefa i dobra umiejętność zarządzania zespołem. Pracownicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, związane z umiejętnością rozwiązywania problemów przez szefa.
Następną ważną przyczyną wpływającą na atmosferę w pracy jest system wynagradzania i awansów. Klarowna polityka płacowa pozwala na planowanie przez pracownika jego przyszłej pensji. Natomiast jasne wytyczne dotyczące awansu sprawiają, że pracownikowi łatwiej jest osiągać cele i wykonywać zadnia, co daje korzyść zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu.
Informacje na temat sytuacji firmy, docierające do pracowników, są kolejną przyczyną wpływającą na atmosferę- na ich istotę wskazało 27 proc. badanych przez szybkopraca.pl. Jeśli osoby pracujące w organizacji zauważają zmiany w płynności finansowej firmy, zaczynają obawiać się o utrzymanie swojego miejsca pracy. Z drugiej strony, jeśli do zatrudnionych docierają pozytywne informacje, buduje to ich poczucie bezpieczeństwa.
21 proc. ankietowanych wskazało własne zachowanie jako na jedną z najważniejszych przyczyn budujących atmosferę w firmie. Okazuje się więc, że za złe stosunki między współpracownikami jesteśmy skłonni częściej obwiniać innych niż siebie.
fot. mat. prasowe
Atmosfera w pracy to sprawa kluczowa
fot. mat. prasowe
Uciekniemy z firmy, w której jest źle
fot. mat. prasowe
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl