Upadłości firm w Polsce I-VI 2010
2010-07-06 10:45
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Liczba bankructw w Polsce wzrasta
Pochodna kryzysufot. mat. prasowe
„Stąd dalsze decyzje sądów o ogłaszaniu upadłości układowej bądź likwidacyjnej. Na spadek dynamiki wzrostu upadłości ma na pewno wpływ pewna stabilizacja w przedsiębiorstwach - wiele z nich przeszło bolesne, ale konieczne procesy ograniczania kosztów, dostosowały się do funkcjonowania w warunkach zwiększonej niepewności co do popytu, kursów walut czy warunków pozyskiwania finansowania”, dodaje Marcin Siwa.
Upadłości według branż
Analiza danych statystycznych dotyczących upadłości oraz dyscypliny płatniczej przedsiębiorstw pozwala na bardzo ostrożny, ale jednak optymizm.
Jak wynika z raportu, w wielu branżach nastąpiła poprawa w płynności, szczególnie w bardzo dotkniętej zatorami płatniczymi w 2009 roku branży stalowej. Wzrosły ceny, poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Branża spożywcza wykazuje silną odporność na kryzys i stale się rozwija. Podobnie branża farmaceutyczna.
fot. mat. prasowe
Ożywienie gospodarcze na zachodzie Europy nie jest wciąż zbyt silne. Kolejne kraje wstrząsane są kryzysami finansowymi, co wpłynąć może bardzo niekorzystnie na popyt wewnętrzny - również na produkty polskich przedsiębiorstw, co jest szczególnie ważne dla sektorów nastawionych na eksport - np. w branży meblowej.
„Ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw jest więc wciąż duże i liczba upadłości będzie rosła. Dynamika wzrostu powinna jednak utrzymać się na niskim poziomie. Firmy na tyle zdołały przystosować się do spowolnienia gospodarczego, że powtórki sytuacji z ubiegłego roku nie należy się spodziewać”, mówi Marcin Siwa.
Upadłości według regionów
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
fot. mat. prasowe
Najwięcej upadłości zanotowano ponownie wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły one 69 proc. wszystkich upadających firm.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl