Kaspersky Lab: szkodliwe programy VI 2010
2010-07-06 11:19
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy IV 2010
Wysyłanie użytkownikom za pośrednictwem stron internetowych informacji odnośnie tego, że ich komputer jest zainfekowany stało się normą w ostatnich miesiącach. Użytkownikowi przedstawiana jest możliwość skanowania komputera w oknie przeglądarki, które przypomina wyglądem zawartość foldera Mój komputer. Po zakończeniu "skanowania" każde kliknięcie myszką, nawet jeżeli użytkownik chce zamknąć okno, powoduje pobranie programu "antywirusowego", który w większości przypadków okazuje się być przedstawicielem rodziny Trojan-Ransom lub Trojan.Win32.FraudPack. Programy Kaspersky Lab identyfikują takie strony jako Hoax.HTML.FakeAntivirus.f oraz Trojan.JS.Fraud.af.
fot. mat. prasowe
W czerwcowym zestawieniu pojawiło się także potencjalnie niechciane oprogramowanie, wraz nową odmianą AdWare.Win32.FunWeb.ds na dwunastym miejscu. Celem tego programu jest gromadzenie danych na temat haseł wprowadzanych przez użytkowników w wyszukiwarkach. Dane te są następnie wykorzystywane przez do wyświetlania banerów pojawiających się podczas sesji surfowania online.
fot. mat. prasowe
Dla większości cyberprzestępców poufne dane oznaczają duży zysk. Twórcy szkodliwych programów próbują pozyskać jak najwięcej tego typu danych doskonaląc techniki pakowania i rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania, poszukując nowych luk w zabezpieczeniach oraz przebiegle wykorzystując phishing i socjotechnikę. Pomimo tego, że firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe są w ciągłym pogotowiu, chroniąc użytkowników przed tego typu zdarzeniami, sami użytkownicy również powinni zachować czujność. Pamiętaj, że to, czego i w jaki sposób szukasz w Internecie może potencjalnie zdradzić o Tobie wiele więcej niż chciałbyś, żeby ktokolwiek wiedział!
Przeczytaj także:
Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
szkodliwe programy, Kaspersky Lab, wirusy, trojany, cyberprzestępcy, złośliwe oprogramowanie, zagrożenia internetowe