Szkodliwe programy w Polsce VI 2010
2010-07-14 12:34
Kaspersky Lab Polska, prezentuje czerwcowy raport przygotowany w ramach comiesi臋cznego zestawienia aktywno艣ci szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Czerwcowy raport Top 20 szkodliwego oprogramowania w Polsce zawiera znacznie mniej nowo艣ci ni偶 zestawienie sprzed miesi膮ca. Jest ich dok艂adnie dziesi臋膰, a w艣r贸d szkodnik贸w obecnych w poprzednim zestawieniu najwi臋kszy awans nale偶y do not-a-virus:AdWare.Win32.RON.heur, za艣 spadek do not-a-virus:AdWare.Win32.FakeP2P.a.
Przeczytaj tak偶e: Kaspersky Lab: szkodliwe programy VI 2010
Analiza dokonana zosta艂a przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Kaspersky Security Network (KSN) to innowacyjna technologia gromadzenia danych o zagro偶eniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla u偶ytkownik贸w indywidualnych.fot. mat. prasowe
Na wykresie przedstawiono dziesi臋膰 miast, w kt贸rych odnotowano najwi臋cej zara偶e艅 z艂o艣liwym oprogramowaniem. Razem daj膮 one oko艂o 60% infekcji w skali kraju, jest to wynik o 5% mniejszy w stosunku do maja. Tabela poni偶ej uwzgl臋dnia tak偶e zmiany, jakie zasz艂y w Top 10 w ci膮gu ostatniego miesi膮ca.
fot. mat. prasowe
W czerwcowym zestawieniu pojawi艂y si臋 trzy nowe miasta – Szczecin, Rzesz贸w i Zabrze. Mimo tego, 偶e Warszawa wci膮偶 jest na pierwszym miejscu, to w艂a艣nie tam najbardziej zmniejszy艂a si臋 liczba infekcji (z prawie 20 do 15%). Najwi臋kszy spadek odnotowa艂 Gda艅sk, kt贸ry przesun膮艂 si臋 z miejsca si贸dmego na dziesi膮te. Jedynym miastem, kt贸re w Top 10 odnotowa艂o wzrost jest 艁贸d藕, kt贸ra plasuje si臋 obecnie na drugiej pozycji.
Mapa prezentuje poziom infekcji w poszczeg贸lnych wojew贸dztwach. Ka偶dy kolor odpowiada procentowemu udzia艂owi wojew贸dztwa w infekcji kraju.
fot. mat. prasowe
Top 20 najpopularniejszych zagro偶e艅 w Polsce
Druga cz臋艣膰 raportu dotyczy Top 20 szkodliwych program贸w, kt贸re najcz臋艣ciej atakowa艂y polskich u偶ytkownik贸w.
fot. mat. prasowe
Czerwcowy raport Top 20 szkodliwego oprogramowania w Polsce zawiera znacznie mniej nowo艣ci ni偶 zestawienie sprzed miesi膮ca. Jest ich dok艂adnie dziesi臋膰, a w艣r贸d szkodnik贸w obecnych w poprzednim zestawieniu najwi臋kszy awans nale偶y do not-a-virus:AdWare.Win32.RON.heur, za艣 spadek do not-a-virus:AdWare.Win32.FakeP2P.a. Ta ostatnia aplikacja nale偶y do grupy fa艂szywego oprogramowania (Rogue software). Jej dzia艂anie jest uci膮偶liwe dla u偶ytkownika. Dodaje ona do przegl膮darki pasek narz臋dzi oraz zmienia stron臋 startow膮, natomiast na pulpicie mog膮 pojawi膰 si臋 ikony nieznanych wcze艣niej program贸w. Co jaki艣 czas wy艣wietlana jest te偶 reklama. Takie dzia艂anie ma zach臋ci膰 u偶ytkownika do kupna produktu, kt贸ry cz臋stokro膰 okazuje si臋 kompletnie bezu偶yteczny i drogi.
Przeczytaj tak偶e:
Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013
![Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013 [© yuriy - Fotolia.com] Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/szkodliwe-programy/Kaspersky-Lab-szkodliwe-programy-III-kw-2013-128463-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl