Produkcja jednostkowa: kondycja i prognozy
2010-07-22 10:05
Przeczytaj także: Produkcja nadal rośnie
Pierwsze wnioski ze sponsorowanego przez IBM i Infor raportu dotyczącego firm produkujących na zamówienie (discrete manufacturers) autorstwa IDC Manufacturing Insights zostały opublikowane 20 lipca br. Rosnący stopień skomplikowania działalności jest wymieniany jako jedno z głównych wyzwań stojących przed 722 członkami kadry kierowniczej przemysłu motoryzacyjnego, produkcji metali, maszyn i urządzeń przemysłowych oraz elektronicznego sektora hight-tech. 52,8% członków kadr kierowniczych zadeklarowało, że ich działania są bardziej lub znacznie bardziej skomplikowane niż 5 lat temu.Fakty
- Największego wzrostu złożoności operacji doświadczyły branże motoryzacyjne i zaawansowanych technologii, odpowiednio o 55,2% oraz 56,1%.
- Zmniejszanie kosztów i osiągnięcie progów rentowności jest głównym zmartwieniem biznesu, ale zadowolenie klientów jest zapowiadane jako najważniejsza inicjatywa w osiągnięciu tych zmian - co jest znaczącą zmianą po okresie skupienia się producentów na cięciu kosztów w szczytowym okresie kryzysu finansowego w 2009 roku.
- Badanie pokazało różnice w kluczowych działaniach w walce z recesją w różnych rejonach geograficznych. Konserwatywny "powrót do podstaw" strategii relacji z klientem oraz wysoka wydajność Europy Zachodniej i USA kontrastuje z o wiele bardziej agresywną, ekspansywną i innowacyjną strategią rozwijania nowych produktów w Japonii i Chinach.
- Ogólny konsensus dotyczący kosztów istnieje we wszystkich czterech gałęziach przemysłu, jednak koszty surowców są o wiele większym zagrożeniem dla branży produkcji metali, która jest najbardziej narażona na niestabilne i zmienne koszty stali i gumy. Osiągnięcie celów dochodowych jest ważniejsze dla przemysłu zorientowanego na konsumenta, high-tech i elektroniki motoryzacyjnej.
- Lepsze planowanie i prognozowanie wskazano jako największy niedostatek obecnych działań mających na celu osiągnięcie pożądanych wyników w ciągu najbliższych 2 lat.
- Ogólny brak umiejętności, sprawności biznesowej i dostępu do dokładnych i aktualnych informacji stanowią największe przeszkody w osiągnięciu doskonałości operacyjnej. Przeszkody te znacznie różnią się jednak w poszczególnych krajach, co odzwierciedlają następujące dane: Niemcy (trudności we współpracy z dostawcami), Francja (brak środków finansowych i niemożność przewidzenia potrzeb klienta) oraz Chiny (zaniepokojenie nieskutecznymi lub niewłaściwymi systemami IT).
![Prowadzenie działalności produkcyjnej: Polska najlepsza w EMEA? [© pixabay.com] Prowadzenie działalności produkcyjnej: Polska najlepsza w EMEA?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/firmy-produkcyjne/Prowadzenie-dzialalnosci-produkcyjnej-Polska-najlepsza-w-EMEA-249609-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl