Transport towarów II kw. 2010
2010-07-23 00:15
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Transport towarów III kw. 2012
Branża transportowa bardzo szybko reaguje na zmiany koniunktury gospodarczej – spadek liczby ładunków był widoczny na początku kryzysu, w październiku 2008 roku, a wzrosty już w ostatnich miesiącach 2009 roku. Od początku 2010 roku liczba ładunków do Polski w giełdzie Teleroute systematycznie rosła, a w II kwartale 2010 roku była o 100% większa niż w trzech pierwszych miesiącach roku. Dodatkowym potwierdzeniem ożywienia w branży jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Według raportu „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2010” przygotowanego przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl, w tym okresie ukazało się o 16% ofert więcej niż w I kwartale, a pracodawcy najczęściej poszukiwali kierowców z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym oraz spedytorów i magazynierów.Z Zachodu do Polski
Zapotrzebowanie na przewóz towarów do Polski systematycznie rośnie. Po wzrostach odnotowanych w pierwszych miesiącach roku 2010, II kwartał przynosi kolejne pozytywne trendy. Całkowity wolumen ładunków zamieszczonych w giełdzie Teleroute był niemal dwukrotnie większy niż kwartał wcześniej i 2,5-krotnie większy niż w II kwartale zeszłego roku.
W zależności od regionu liczba zamieszczonych ładunków w analizowanym okresie była wyższa nawet o 163% w porównaniu do I kwartału, i nawet o 330% wyższa niż w II kwartale 2009 roku. Najlepszym miesiącem minionego kwartału pod względem liczby ładunków do przewiezienia do naszego kraju był na większości kierunków kwiecień.
Dane Teleroute wskazują, że największy wzrost w liczbie ładunków eksportowanych do Polski w ciągu ostatnich trzech miesięcy względem I kwartału 2010 roku miał miejsce w Wielkiej Brytanii – liczba ładunków wzrosła o ponad 160%. Mimo przedostatniej pozycji pod względem liczebności ofert, dynamika ich przyrostu jest imponująca. Na podium znalazły się również: kraje Europy Centralnej (ze wzrostem o 145%) oraz Półwysep Iberyjski (ze wzrostem o ponad 100%). Najmniejszy przyrost liczby ładunków do Polski odnotowano w przypadku krajów Europy Wschodniej (o 12%).
fot. mat. prasowe
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl