eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010

2010-07-27 13:36

Rynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

W II kwartale 2010 r. ceny nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym utrzymały się na poziomie zaobserwowanym w poprzednim kwartale. Jedynym miastem, w którym odnotowano spadek cen, okazał się Wrocław. Obniżka ta była jednak niewielka - zaledwie o 1,2%. W pozostałych miastach, porównując z I kwartałem 2010 r., ceny pozostały na niezmienionym poziomie - wynika z raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Polski rynek mieszkaniowy. Raport. II kwartał 2010 r."

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce V 2010

Rynek wtórny lokali mieszkalnych

W grupie analizowanych w raporcie rynków Szczecin stanowił jedyne miasto, w którym doszło do spadku średniej ceny mieszkań, porównując ceny lokali oferowanych na wtórnym rynku nieruchomości w II kwartale 2010 r. z analogiczną wartością z II kwartału 2009 r. Średnia cena mieszkania w Szczecinie w II kwartale 2010 r. była o 2% niższa niż rok wcześniej. Jednak z kwartału na kwartał sytuacja ulegała poprawie, co może oznaczać powolną stabilizację na tym obszarze.

W porównaniu średnich stawek w ujęciu rok do roku największy wzrost zanotowały Wrocław i Kraków. Mieszkania oferowane w tych miastach podrożały odpowiednio o 4,5% i 2,8%. Do zauważalnych ruchów cenowych doszło również w Lublinie i Poznaniu – tam ceny wzrosły o około 2%, porównując z analogicznym okresem w 2009 roku. W pozostałych lokalizacjach ceny pozostały na poziomie zbliżonym do odnotowanego rok wcześniej.

Porównując II kwartał 2010 roku z III oraz IV kwartałem 2009 roku, można zauważyć, iż większe wahania cen na analizowanych rynkach pojawiały się we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie i Trójmieście. W odniesieniu do tych okresów cena ofertowa mieszkań na wymienionych obszarach wzrosła o około 3%. Ostatecznie jednak sytuacja uległa stabilizacji i podobnie jak na pozostałych rynkach ceny z II kwartału br. ukształtowały się na poziomie niemal niezmienionym w porównaniu z I kwartałem.

Warszawa
Autorzy raportu podają, że w II kwartale 2010 r. do portalu Gratka.pl zgłoszono ponad 192 tys. nowych i aktualizowanych ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie. Tak jak to miało miejsce wcześniej, najwięcej z nich pochodziło z Mokotowa, którego udział w rynku pozostał na niezmienionym od kilku kwartałów poziomie i wyniósł 16% stołecznej oferty. Na drugim miejscu pod względem ilości ofert pozostało Śródmieście ze wzrostem udziału o 1%. Mimo drobnego spadku Praga Południe utrzymała się na trzecim miejscu. W dalszej kolejności Ursynów prześcignął Bemowo, a Wola – Białołękę, dzięki czemu dzielnice te wróciły na swoje miejsca z końcówki 2009 roku. Ruchy te były jednak na tyle małe, iż nie wpłynęły na udział poszczególnych dzielnic w całości oferty miasta.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych na warszawskim rynku wtórnym pozostała niezmieniona w porównaniu z poprzednim kwartałem. Podobnie było z rozkładem cenowym w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Wielkości uległy nieznacznemu wzrostowi, dzięki czemu udział mieszkań oferowanych w przedziale cenowym 8-10 tys. zł/m2 przekroczył 41%. W porównaniu do poprzedniego kwartału zwiększył się także udział mieszkań z przedziału 10-12 tys. zł/m2, przekraczając granicę 16%. Zmniejszył się natomiast udział mieszkań nieco tańszych, z przedziału 6-8 tys. zł/m2.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: