W II kwartale br. ceny gruntów budowlanych w największych miastach Polski wzrosły. Najbardziej, bo o 9%, w Krakowie. Pomimo pogłębiania się sytuacji, w której podaż gruntów w coraz większym stopniu przewyższa popyt na nie, ceny nie maleją. Zmniejszenie liczby zakupów działek w celach inwestycyjnych nie skłania oferujących grunty do dużych obniżek cen, ponieważ sami nabyli je po wyższej cenie - wynika ze wspólnego raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Polski rynek działek i gruntów. Raport. II kwartał 2010 r."
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości gruntowych III kw. 2010
Jak czytamy w raporcie, najwyższe przeciętne ceny gruntów budowlanych odnotowano oczywiście w Warszawie, gdzie ceny zwiększyły się o 4,6% w stosunku do I kwartału br. Za 1 ar działki budowlanej w stolicy trzeba zapłacić średnio 96,5 tys. zł. Po raz kolejny na tym obszarze dochodzi do wzrostu cen – nie jest on jednak tak duży jak w okresie styczeń-marzec 2010 r., kiedy wynosił 11%. Drugie miejsce w niniejszym rankingu zajmuje Poznań z wartością 56,6 tys. zł/ar, jednak tuż za nim uplasował się Kraków, gdzie przeciętna cena gruntu budowlanego wynosi już 56,4 tys. zł/ar. Ponieważ drugi kwartał z rzędu obserwowane są znaczne wzrosty cen w stolicy Małopolski niewykluczone, że w najbliższych miesiącach właśnie to miasto zajmie drugie miejsce pod względem kosztu zakupu gruntów budowlanych.
Warszawa
W II kwartale 2010 r. przeciętna cena działki budowlanej w lewobrzeżnej, a więc bardziej atrakcyjnej, części Warszawy wzrosła w większym stopniu niż średnia wartość obliczona dla gruntów oferowanych po prawej stronie Wisły. Za grunty zlokalizowane w lewobrzeżnej części stolicy oczekiwano przeciętnie ceny 128,5 tys. zł/ar, a więc o 11,4% wyższej niż w I kwartale 2010 r. Z kolei w prawobrzeżnej części miasta średnie ceny wzrosły o 9,2% i osiągnęły wartość 85,2 tys. zł.
Ceny gruntów budowlanych w aglomeracji warszawskiej wykazują podobne zróżnicowanie, jak te znajdujące się na terenie stolicy. Są więc silnie uzależnione od usytuowania względem Wisły. W II kwartale 2010 r. przeciętne ceny działek budowlanych w lewobrzeżnej części aglomeracji kształtowały się w granicach 19,4-53,8 tys. zł/ar. We wszystkich wymienionych miejscowościach w minionym kwartale zaobserwowano nieznaczne wzrosty cen. W prawobrzeżnej części aglomeracji warszawskiej, pomimo wzrostu łącznej średniej ceny gruntów budowlanych o niemal 4,2%, w niektórych miejscowościach odnotowano spadki cen.
Kraków
Wyniki analizy wskazują, że w II kwartale 2010 r. średnia cena działek budowlanych na terenie Krakowa wzrosła o 9,1% w stosunku do poprzedniego badanego okresu. Taka tendencja w stolicy Małopolski utrzymuje się już od początku roku. Obecnie przeciętna cena gruntu budowlanego w tym mieście wynosi 56,4 tys. zł/ar. Dzięki takim wahaniom, Kraków zajmuje trzecie miejsce pod względem średnich cen gruntów budowlanych. Ustępuje tylko Warszawie i Poznaniowi, przy czym przeciętne ceny w Krakowie z II kwartału br. nieznacznie różnią się od tych zaobserwowanych w stolicy Wielkopolski (odpowiednio 56,4 tys. zł/ar oraz 56,6 tys. zł/ar).
Do wzrostu cen doszło również w podkrakowskich miejscowościach cieszących się znaczną popularnością. Największy z nich (w Michałowicach) wyniósł 6,2% w stosunku do I kwartału 2010 r.