Rynek domów w II kw. 2010
2010-07-28 13:46
Przeczytaj także: Rynek domów w IV kw. 2009
Do znaczących zmian doszło także w Łodzi, szczególnie w segmencie bliźniaków. W grupie tego typu domów o powierzchni do 150 m2 doszło do wzrostu średniej ceny o blisko 15%, ale z kolei w grupie bliźniaków dysponujących powierzchnią użytkową w granicach 220-300 m² wystąpił spadek tej wartości o 16%. Dwucyfrową zmianę średniej ceny kwartał do kwartału odnotowano jeszcze tylko w Krakowie, gdzie największe domy wolnostojące potaniały średnio o 10%.
Aglomeracje największych miast
fot. mat. prasowe
Najliczniejszą grupą domów jednorodzinnych w ofercie analizowanych aglomeracji były domy o powierzchni 130-160 m2. Stanowiły one ok. 23% całej dostępnej oferty.
W wyniku kilkuprocentowych spadków średnich cen domów w aglomeracji krakowskiej na miano najdroższej zasługuje obecnie aglomeracja poznańska. Wyniki badania wskazują też, że do najdroższych rynków należą również aglomeracja wrocławska oraz trójmiejska.
O badaniu
Przeprowadzona analiza rynku domów jednorodzinnych została oparta na bazie 50,4 tys. ofert sprzedaży domów, które umieszczono na portalu Gratka.pl w okresie od kwietnia do końca czerwca 2010 roku. Z otrzymanych danych usunięte zostały powtarzające się oferty oraz takie, w których nie podano informacji dotyczących lokalizacji, powierzchni lub ceny. Ponadto usunięto też oferty, w których prawdopodobieństwo występowania błędnej cechy opisującej daną nieruchomość jednorodzinną było bardzo wysokie. W obliczeniach uwzględniono wyłącznie domy posiadające zabudowę szeregową, bliźniaczą i wolnostojącą.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Rynek domów w III kw. 2010
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
domy jednorodzinne, domy wolnostojące, domy, domy szeregowe, domy bliźniacze, rynek domów jednorodzinnych