eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeJak bezpiecznie płacić za zakupy w internecie?

Jak bezpiecznie płacić za zakupy w internecie?

2010-08-11 12:24

Zakupy przez Internet mają wielu zwolenników, ale też całe grono sceptyków. Choć wszyscy chwalą wygodę, niektórzy obawiają się o bezpieczeństwo. Jaką zatem formę płatności wybrać, żeby oszuści Internetowi nie zdobyli dostępu do naszych pieniędzy? Jeśli zakupy w Internecie to dla Ciebie nowość i robisz je po raz pierwszy, przeczytaj poniższy przewodnik przygotowany przez ekspertów JakKupować.pl

Przeczytaj także: Bezpieczne zakupy online w święta 2008

Za pobraniem

Tę formę płatności warto wybrać w przypadku, jeśli w danym sklepie robisz zakupy po raz pierwszy, coś budzi Twoje podejrzenia, przeczytałeś niepochlebne opinie o sklepie, mimo tego chcesz coś w nim kupić, a nie masz możliwości skorzystania z innej opcji płatności. Plusem tej formy płatności jest możliwość zapłacenia przy odbiorze przesyłki, minusem wyższy koszt wysyłki uwzględniający opłatę pośrednika np. Poczty Polskiej, InPostu, firmy kurierskiej itp.

Uwaga!
Aby sprawdzić zawartość przesyłki przy listonoszu lub kurierze musisz najpierw pokwitować jej odbiór i uregulować płatność. W przypadku przesyłki pocztowej sprawdzenie jej zawartości jest usługą odpłatną i aby z niej skorzystać musisz powiadomić sklep, aby taka usługa została zamówiona w chwili nadania. Jej koszt to dodatkowe 5 zł. Taka przesyłka jest automatycznie awizowana i można ją odebrać tylko i wyłącznie we wskazanej na awizo placówce pocztowej.

Przelew bankowy

Opcja ta jest najdogodniejsza dla posiadaczy elektronicznych kont bankowych. Aktualnie większość banków udostępnia klientom tzw. i- konta (zwane tez e-kontami), czyli dostęp i możliwość zarządzania środkami finansowymi za pośrednictwem Internetu (wówczas opłaty za przelew wynoszą, w zależności od banku, średnio 0,50 - 1 zł). Wybranie takiej opcji płatności wiąże się z niższymi kosztami wysyłki towaru.

Nie musisz jednak posiadać konta elektronicznego, aby móc zapłacić za zakupy przelewem:
  • jeśli posiadasz tradycyjne konto bankowe, możesz zrobić przelew w oddziale, agencji banku zgodnie z obowiązującym cennikiem.
  • jeśli nie posiadasz w ogóle konta w banku, możesz zrobić przelew w każdym banku zgodnie z obowiązującym cennikiem danego banku lub w urzędzie pocztowym (1 % od kwoty przekazu + 5,20 zł)
Szybki transfer

To bardzo wygodna i szybka forma płatności dla posiadaczy kont elektronicznych. Oferowana jest przez wiele banków np. Transfer w mBanku, Pekao24 w banku Pekao SA, iPko w PKOBP SA itp.

Po wybraniu tej formy płatności kupujący jest bezpośrednio kierowany do strony banku, w którym ma rachunek bankowy. Jedyne, co trzeba zrobić, to zalogować się i zaakceptować przelew za pomocą kodów jednorazowych. Kwota i treść przelewu jest już automatycznie zdefiniowana.

Karta płatnicza

Ta opcja płatności dostępna jest dla kart wypukłych (na takiej karcie dane są wytłoczone), niektórych płaskich oraz kart wirtualnych.

Popularne karty wypukłe to :
  • Visa Classic/Gold
  • EuroCard/MasterCard
  • Polcard Classic
  • Dinners Club
  • American Express
Popularne karty płaskie to:
  • Visa Electron
  • Maestro
  • Polcard Bis
Karty wirtualne (eKarty), w przeciwieństwie do innych kart płatniczych, nie muszą mieć postaci karty plastikowej. Banki wydają klientowi tylko kopertę z papierowym wydrukiem zawierającym dane karty: jej numer, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza. Płatność kartą wirtualną uznawana jest za bardzo bezpieczną. Karty wirtualne oferowane są m.in. przez mBank i Inteligo.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: