Rynek nieruchomości i kredytów II kw. 2010
2010-08-16 10:38
Ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości i kredytów I kw. 2010
Popularne niegdyś kredyty we frankach szwajcarskich w II kwartale stanowiły zaledwie 4,4% wartości nowych umów kredytowych, jest to niemal o 20 punktów procentowych niższy wynik niż jeszcze rok temu. Odwrotny trend jest obserwowany przy kredytach denominowanych w Euro. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano spadek udziału najpopularniejszych kredytów złotówkowych o ponad 5 pp. (71,9%).fot. mat. prasowe
Liczba nowopodpisanych umów o kredyt kwartalnie
„Pod względem liczby jak i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2010 roku sektor bankowy osiągnął najwyższy wynik od jesieni 2008 roku. Dane te napawają optymizmem, jednak trudno jeszcze wnioskować o trwałości wzrostów i z oceną powinniśmy powstrzymać się do kolejnych obserwacji, komentuje Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.
W drugim kwartale 2010 roku odnotowano znaczący wzrost zainteresowania kredytami udzielanymi w ramach programu „Rodzina na swoim”. Wartość kredytów preferencyjnych udzielonych w ciągu ostatnich trzech miesięcy była o ponad jedną piątą (22%) większa niż w pierwszym kwartale bieżącego roku. Od początku działania programu „Rodzina na swoim” banki udzieliły łącznie 59 tys. kredytów na ogólną kwotę 9,9 mld. zł, z tego w II kwartale 2010 r. 9746 na kwotę 1,771 mld zł.
„Warto jednak pamiętać o zapowiedziach Ministerstwa Infrastruktury dotyczących ograniczenia programu „Rodzina na Swoim” do rynku pierwotnego, a w dalszej perspektywie - jego stopniowego wygaszania. Wobec braku aktualnych substytutów, które stymulowałyby rozwój budownictwa mieszkaniowego, trzeba podjąć dyskusję na temat dalszych działań niezbędnych dla poprawy sytuacji w obszarze budownictwa mieszkaniowego i stworzenia przez rząd długoletniego Programu Mieszkaniowego, którego jednym z elementów powinno być systematyczne oszczędzani”, mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
fot. mat. prasowe
Ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach
„Trzeba podkreślić, że ceny mieszkań pomimo spadków ich wartości realnej, są nadal wysokie i niebezpieczeństwo baniek cenowych nie zostało zlikwidowane. Kwartalna poprawa sytuacji na rynku nieruchomości nie ma jeszcze odbicia w cenach mieszkań, a niedawne doświadczenia światowe, krajowe czy najnowsze węgierskie nakazują uważną analizę rynku”, podsumowuje prof. Jacek Łaszek z SGH.
Do pobrania:
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl