eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 33/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 33/2010

2010-08-14 16:55

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 32/2010

  • W USA w miesiącu czerwiec deficyt handlowy wzrósł do poziomu 49,9 mld USA - analitycy przewidywali deficyt rzędu 42,1 mld USD.
  • W lipcu chińska gospodarka odznaczała się następującymi zmianami: inwestycje w aktywa trwałe wzrosły o prawie 25 proc. w skali roku (prognozy + 25,2 proc.), sprzedaż detaliczna wzrosła o 17,9 proc. , natomiast produkcja przemysłowa o 13,4 proc.
  • W Stanach Zjednoczonych w II kw. w przypadku prawie 22 proc. kredytów hipotecznych ich wartość była większa niż wartość wziętych na nie nieruchomości.
  • Całkowity dług publiczny Japonii według na stanu na połowę 2010 r. wyniósł 10,55 bln USD (ok. 200% PKB). To skutek wydatków na pobudzenie gospodarki w latach 90-tych i w czasie ostatniego kryzysu 2008-9. Japońska gospodarka wydobyła się z recesji, lecz obsługa długu publicznego wraz z deflacją i słabym popytem wewnętrznym dławi możliwe do osiągnięcia tempo wzrosty gospodarczego.
  • Według Departamentu Pracy USA inflacja wyniosła w lipcu 1,2 proc. w ujęciu rocznym (W czerwcu było to 1,1 proc.). Amerykańska sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc.
  • Według Departamentu Pracy USA w II kw. nastąpił spadek wydajności pracy dla pozarolniczych sektorów o 0,9 proc. wbrew prognozom, mówiącym o wzroście o 0,1 proc.
  • W lipcu Chiny wyeksportowały towary na kwotę 145,5 mld USD. Nadwyżka handlowa wyniosła 20 mld USD. Najistotniejszymi towarami eksportowymi Chin są: TV, odzież oraz skórzane buty.
  • Rozpoczyna się załadunek paliwa nuklearnego do irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze. Rozruch elektrowni będzie zrealizowany przez Rosjan do końca sierpnia.
  • General Motors wypracował w II kw. zysk na poziomie 1,33 mld USD - w poprzednim kwartale wynosił on 865 mln USD. Również Chrysler wykazał lepsze wyniki finansowe: zysk operacyjny był na poziomie 183 mln USD.
  • BP oszacował konsekwencje wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej na 6,1 mld USD. Znaczna część kwoty została wykorzystana na zastopowanie wypływu ropy naftowej i uprzątnięcie skutków tej katastrofy. Ponadto 391 mln USD będą kosztować odszkodowania - dotychczas złożono 145 tys. pozwów przeciw BP.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROBLEMY I SUKCESY NAJWIĘKSZYCH GOSPODAREK

W ostatnim czasie napływają niepokojące wieści dotyczące z Chin - trzeciej co wielkości gospodarki świata. Rozpędza się natomiast gospodarka niemiecka. W lipcu po raz kolejny spadł indeks PMI mierzący aktywność w chińskim przemyśle, tym razem zszedł poniżej 50 pkt. a to teoretycznie oznacza wejście w recesję. Na pocieszenie wzrósł w Chinach wskaźnik PMI dla usług, a jego wartość wyniosła 56,3 pkt. Pogłębiają się również problemy tamtejszego rynku nieruchomości.

Z kolei w Japonii indeks PMI dla usług spadł o 0,8 pkt. osiągając w lipcu 46,30 pkt. Druga potęga gospodarcza świata przeżywa dalej poważne problemy ekonomiczne. Największą bolączką Tokio jest gigantyczne zadłużenie, stanowiące niemal dwukrotność PKB "kraju kwitnącej wiśni".


Tymczasem za Odrą sprawy idą całkiem dobrze. Do pozytywów należy zaliczyć wzrost z 58,4 pkt. w czerwcu do 61,2 pkt. w lipcu indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu, jak również dla usług - odpowiednio z 54,80 pkt. do 56,50 pkt. Zamówienia w niemieckim przemyśle były w lipcu o 3,2 proc. wyższe niż w czerwcu a ciągu 12 miesięcy wzrosły o 24,6 proc. Dziś dowiedzieliśmy się, że w Niemczech eksport przewyższył w czerwcu import o 12,4 mld euro. Proeksportowa gospodarka niemiecka jest niekwestionowaną lokomotywą Europy, a wyniki Eurolandu byłyby dużo gorsze bez niej. To dla nas dobra wiadomość, bowiem Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym - tam trafia ¼ polskiego eksportu.

W Wielkiej Brytanii lipcowy PMI dotyczący przemysłu spadł o 0,2 pkt. a wskaźnik dla usług stracił 1,3 pkt. Jednak są to w dalszym ciągu przyzwoite poziomy - pierwszy stanowi 57,2 proc., a drugi, trochę gorszy, 53,1 proc.

W Stanach Zjednoczonych pogorszyła się aktywność w przemyśle, o czym świadczy spadek indeksu ISM z 56,2 pkt. w czerwcu do 55,50 pkt. w lipcu. Poprawiła się za to sytuacja w usługach, które tam decydują o PKB - ISM wzrósł o 0,5 pkt. Gorzej jest z zamówieniami, bowiem te spadły w czerwcu o 1,2 proc. w porównaniu z majowymi.

O 19 tysięcy zwiększyła się liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych Amerykanów. W USA zasiłek dla bezrobotnych pobiera ponad 4,5 mln osób a stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 9,5 proc., zatem tyle samo, co w czerwcu. W zeszłym miesiącu liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w Stanach Zjednoczonych była o 57,2 proc. niższa niż rok wcześniej - wynika z raportu Challengera.


Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: