Inflacja VII 2010
2010-08-16 09:37
Przeczytaj także: Inflacja VI 2010
W lipcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 1,4%, a obuwia – o 1,2%.
fot. mat. prasowe
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz kursów walut w 2010 r.
Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w ubiegłym miesiącu o 0,1%. Podniesiono ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych (o 0,9%). Droższe niż przed miesiącem były usługi stomatologiczne (o 0,2%), a także artykuły farmaceutyczne oraz usługi lekarskie (po 0,1%).
fot. mat. prasowe
System wag stosowany w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2010 r.
Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zanotowanym w ubiegłym miesiącu. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,8% mniej niż w czerwcu br.
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,5%. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,6%), w tym za granicą – o 5,2%, a w kraju – o 2,3%. Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego były niższe niż w czerwcu br. o 0,8%.
Opłaty związane z edukacją utrzymały się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.
W lipcu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3%). Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,1%.
Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. podrożały opłaty w zakresie ubezpieczeń (o 0,6%). Nieznacznie więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Potaniały natomiast środki do higieny osobistej (o 0,2%).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl