Ewolucja spamu IV-VI 2010
2010-08-20 00:15
Przeczytaj także: Spam w VI 2010
Piętę achillesową phisherów stanowią odsyłacze umieszczane w wiadomościach spamowych. O ile użytkownik jest w stanie uwierzyć, że otrzymany e-mail pochodzi na przykład z jego banku, jeżeli zobaczy, że zawarty w nim odsyłacz prowadzi do całkiem innej strony, prawdopodobnie zorientuje się, że chodzi o oszustwo, i zignoruje taką wiadomość. Z tego powodu phisherzy starają się, aby odsyłacze jak najwierniej przypominały oryginały:
fot. mat. prasowe
Przykład wiadomości e-mail z odnośnikiem do strony phishingowej przypominającym legalny adres
Przykład wiadomości e-mail z odnośnikiem do strony phishingowej przypominającym legalny adres
W ostatnim kwartale phisherzy próbowali zwieść użytkowników, stosując nazwy domen, które kojarzą się z bezpieczeństwem:
fot. mat. prasowe
Odnośnik do strony phishingowej prowadzący do domeny guardianangels.co.za
Odnośnik do strony phishingowej prowadzący do domeny guardianangels.co.za
Zainfekowane załączniki w spamie
W drugim kwartale 2010 roku zainfekowane pliki znaleziono w 1,87% wszystkich wiadomości e-mail, o 1,19 procent więcej niż w pierwszym kwartale.
Wykres poniżej pokazuje szkodliwe pliki, które były najczęściej wykrywane w e-mailach w drugim kwartale tego roku.
fot. mat. prasowe
10 najpopularniejszych szkodliwych plików w wiadomościach e-mail
10 najpopularniejszych szkodliwych plików w wiadomościach e-mail
Na pierwszym miejscu znajduje się Trojan-Downloader.JS.Pegal.g. Inny wariant tego zagrożenia, Trojan-Downloader.JS.Pegel.bc, uplasował się na siódmym miejscu. Tego typu trojany to strony HTML zawierające scenariusze napisane w JavaScript. Celem trojanów downloaderów jest przekierowywanie użytkowników na stronę internetową cyberprzestępcy zawierającą zarówno tekst reklamowy, jak i szkodliwy kod, który zostanie pobrany na komputer użytkownika. Wszystkie trojany z rodziny Redirector zachowują się w taki sam sposób. Jeden z nich, Trojan.JS.Redirector.dz, znalazł się na szóstym miejscu pod względem najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń w drugim kwartale. Inny trojan, Trojan.Script.Iframer, który działa w podobny sposób, uplasował się na dziewiątym miejscu.
Warto zauważyć, że wszystkie wymienione wcześniej zagrożenia zdobyły tak wysokie pozycje dzięki masowemu atakowi przeprowadzonemu w czerwcu, o którym napiszę więcej w kolejnej sekcji. Przed czerwcowym atakiem jedno z tych zagrożeń pocztowych pojawiło się w rankingu Top10.
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl