Ewolucja spamu IV-VI 2010
2010-08-20 00:15
Przeczytaj także: Spam w VI 2010
Drugim najbardziej rozpowszechnionym zagrożeniem był paker Trojan.Win32.Pakes.Krap.an. Podobny trojan, Packed.Win32.Krap.x, prowadził w rankingu w zeszłym kwartale. Oprócz programu Trojan.Win32.Pakes.Krap.an w rankingu Top 10 znalazł się jeszcze jeden paker: Trojan.Win32.Pakes.Katusha.l. Program ten uplasował się na piątym miejscu. Podobne programy często są wykorzystywane do pakowania fałszywych programów antywirusowych.
Trzecie miejsce na tej liście przypadło zagrożeniu pocztowemu – programowi o nazwie Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. W poprzednim kwartale trojan ten zajął drugie miejsce. Program ten wykorzystuje lukę w programie Microsoft Internet Explorer, w wersji 5.x i 6.x i został stworzony w celu gromadzenia poufnych informacji podawanych przez użytkowników na stronach internetowych.
Szkodliwe pliki były rozprzestrzeniane za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierających różne oferty. Były to rzekome powiadomienia pochodzące od dostawców serwisów pocztowych oraz portali społecznościowych zachęcające odbiorców do zainstalowania aktualizacji lub zmiany haseł, jak również fałszywe elektroniczne kartki okolicznościowe oraz rzekome faktury od dostawców usług pocztowych. Inne taktyki obejmowały wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail ze skandalicznymi newsami w tematach oraz obietnicami, między innymi, zdjęć pięknych, skąpo odzianych kobiet w załączniku. Niekiedy można zauważyć, że twórcom wirusów skończyły się genialne pomysły i wykorzystywali lakoniczne wiadomości, takie jak ta poniżej:
fot. mat. prasowe
Niezbyt wyrafinowana próba wysłania przez leniwego spamera wiadomości spamowej zawierającej zainfeko
Niezbyt wyrafinowana próba wysłania przez leniwego spamera wiadomości spamowej zawierającej zainfekowany załącznik
Czerwiec: masowy atak
Jak już zauważyłam wcześniej, Trojan-Downloader.JS.Pegel.g był najbardziej rozpowszechnionym zagrożeniem w czerwcu i odpowiadał za 23,3% wszystkich szkodliwych plików wykrytych w wiadomościach e-mail. Całą winę można przypisać temu jednemu mutującemu się masowemu atakowi spamowemu.
fot. mat. prasowe
Przykłady wiadomości e-mail zawierającej program Pegel. Odnośniki zawarte w tej wiadomości prowadził
Przykłady wiadomości e-mail zawierającej program Pegel. Odnośniki zawarte w tej wiadomości prowadziły do strony internetowej reklamującej Viagrę
fot. mat. prasowe
Przykłady wiadomości e-mail zawierającej program Pegel. Odnośniki zawarte w tej wiadomości prowadził
Przykłady wiadomości e-mail zawierającej program Pegel. Odnośniki zawarte w tej wiadomości prowadziły do strony internetowej reklamującej Viagrę
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl