eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 34/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 34/2010

2010-08-22 12:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 33/2010

  • Economist Intelligence Unit zmienił prognozę dla PKB strefy euro, podwyższając ją o 0,6 pkt proc. do 1,3 proc. w 2010 r., natomiast na 2011 r. przewiduje się wzrost 1,0 proc.
  • Według Eurostat poziom inflacji w strefie euro w miesiącu lipiec wzrósł o 0,3 pkt proc. - w stosunku do czerwca - do 1,7 proc. r/r.
  • Zgodnie z ostatnimi prognozami Bundesbanku PKB Niemiec w 2010 r. wzrośnie o 3 proc., czyli o 1,1 pkt proc. więcej niż w czerwcu 2010 r.
  • Według Eurostat-u produkcja przemysłowa była w czerwcu o 8,2 proc. wyższa niż rok wcześniej, jednak odnotowano jej spadek o 0,1 proc. w porównaniu z majem.
  • Według Instytutu ZEW w sierpniu poziom zaufania analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech uległ redukcji o 7,2 pkt do 14 pkt w porównaniu do lipca.
  • W ubiegłym roku gospodarka Francji skurczyła się o 2,5 proc., w opinii rządu gospodarka Francji wzrośnie w tym roku o 1,4 proc. , a w przyszłym roku wzrost wyniesie 2 proc. w tym roku deficyt sektora finansów publicznych ma osiągnąć poziom 8 proc. PKB, a w przyszłym ma być o 2 pkt proc. niższy.
  • W Wielkiej Brytanii w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,3 proc., wyłączając paliwo sprzedaż urosła aż o 2,4 proc.
  • Proeksportowa gospodarka niemiecka wykazała w czerwcu nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 12,4 mld euro, co miało znaczący wpływ na wynik całej Strefy Euro.
  • W pierwszych 6-ciu miesiącach 2010 r. do bułgarskiej gospodarki napłynęło o 78 proc. inwestycji zagranicznych mniej w stosunku do 2009 r., w rezultacie ich wartość była na poziomie 358,5 mln EUR.
  • W II kw. ukraiński PKB wzrósł o 6 proc. r/r, o 1,1 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale.
  • W II kw. Carlsberg wypracował zysk operacyjny na poziomie 731 mln USD (4,25 mld DKK) - jest to o 17 proc. więcej niż w lipcu 2009 r. i o 16 proc. powyżej prognoz.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SYTUACJA GOSPODARCZA BEZ ROZSTRZYGNIĘĆ

Wyniki Strefy Euro zależą w znacznej mierze od sytuacji w Niemczech a ta poprawia się z każdym miesiącem. W Stanach Zjednoczonych powiększa się natomiast deficyt budżetowy oraz zadłużenie rządowe. Strefa Euro rozwijała się w II kwartale w tempie 1,0 proc., natomiast wzrost gospodarczy w skali roku wyniósł 1,7 proc. - podał Eurostat. Produkcja przemysłowa była w czerwcu o 8,2 proc. wyższa niż rok wcześniej, jednak odnotowano jej spadek o 0,1 proc. w porównaniu z majem. Bardzo słabe euro pomogło znacząco eksportowi Eurolandu - nadwyżka w handlu zagranicznym za czerwiec, bez uwzględnienia czynników sezonowych, wyniosła 2,4 mld euro a jeszcze miesiąc wcześniej odnotowano deficyt 3,3 mld euro. Warto dodać, że w czerwcu euro było najsłabsze wobec dolara od 2005 roku. Bardzo dobrze na tle Strefy Euro wygląda gospodarka niemiecka, tam w zeszłym kwartale PKB wzrósł aż o 2,2 proc. oraz o 3,7 proc. licząc rok do roku. Proeksportowa gospodarka niemiecka wykazała w czerwcu nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 12,4 mld euro, co miało znaczący wpływ na wynik całej Strefy Euro. W lipcu inflacja w Niemczech wyniosła 1,2 proc. i była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w czerwcu.

Natomiast odczyt lipcowej inflacji w Polsce wyniósł 2,0 proc., co oznacza jej spadek o 0,3 punktu procentowego wobec wyniku z czerwca. Bilans obrotów bieżących za czerwiec wykazał deficyt 1,0 mld złotych. Ujemne saldo naszego handlu zagranicznego za pierwsze półrocze wyniosło 19 mld zł.

Tradycyjne deficytem zamknął się wynik handlu zagranicznego w Stanach Zjednoczonych - w czerwcu import przewyższył eksport o 50 mld dolarów. Natomiast w lipcu zabrakło w budżecie USA 165 mld dolarów, a to oznacza konieczność emitowania kolejnych serii obligacji. Należy liczyć się, że deficyt budżetowy największej potęgi ekonomicznej świata wyniesie kilkanaście procent w tym roku. Zadłużenie Stanów Zjednoczonych przekroczyło już 13,3 bln dolarów. Z pozostałych ubiegłotygodniowych informacji zza Oceanu warto jeszcze zwrócić uwagę na dane o liczbie złożonych zasiłków dla bezrobotnych, która wyniosła 484 tys., jest to 20 tys. więcej, niż się spodziewano. W USA liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wynosi 4,45 mln. Wzrosła w lipcu sprzedaż detaliczna o 0,4 proc. i była o 5,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Bez uwzględnienia sprzedaży samochodów, wzrost w lipcu byłby o połowę mniejszy.

Jan Mazurek
Główny Analityk
TFI Investors

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: