eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VIII 2010

Koniunktura przemysłowa VIII 2010

2010-08-23 10:55

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2010


3. Handel detaliczny

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie plus 3 (plus 1 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 16% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącej sprzedaży w sierpniu są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość niewielkiego zwiększenia sprzedaży. Utrzymują się trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych przy prognozach wskazujących na możliwość dalszego pogarszania się w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. W związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może utrzymać się na poziomie prognozowanym w lipcu. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia, nieco większe od przewidywanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują w sierpniu utrzymanie wzrostu bieżących cen towarów i deklarują dalszy wzrost cen w następnych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury gospodarczej w handlu detalicznym

W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie. Oceny bieżącej sprzedaży są pesymistyczne, zwłaszcza w podmiotach mikro. Tylko przedsiębiorstwa duże odnotowują wzrost sprzedaży, szybszy niż miesiąc wcześniej. Odpowiednie prognozy są korzystne dla jednostek małych (z wyłączeniem mikro) i – w zdecydowanie większym stopniu – dużych. Przedstawiciele przedsiębiorstw najmniejszych oraz średnich formułują zaś pesymistyczne oczekiwania w tym zakresie. We wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw, poza jednostkami dużymi, bieżąca i przyszła zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych oceniana jest negatywnie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej formułowane przez przedsiębiorstwa największe są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w lipcu, natomiast prognozy w tym zakresie – mniej korzystne niż przed miesiącem.

Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury dla większości omawianych branż są korzystne. Najlepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa branży żywnościowej, dla której wskaźnik przyjmuje wartość plus 6 (plus 4 w lipcu). Branża artykuły gospodarstwa domowego ogółem odnotowuje wskaźnik równy plus 4 (plus 1 przed miesiącem). Wskaźnik dla branży pojazdy samochodowe wynosi plus 1 (minus 2 w lipcu). Ujemny wskaźnik wynoszący minus 1 (minus 3 w zeszłym miesiącu) odnotowuje – jako jedyna – branża włókno, odzież, obuwie.

W sierpniu przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują sprzedaż na poziomie sprzed miesiąca. Przewidywania w tym zakresie są bardziej optymistyczne niż w lipcu. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. Mimo to ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest nieco mniej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Odnotowywany jest szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszyć zatrudnienie, w stopniu większym niż prognozowano w lipcu.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: