Koniunktura przemysłowa VIII 2010
2010-08-23 10:55
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2010
Oceny bieżącej sprzedaży towarów formułowane przez jednostki branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem są nadal bardzo negatywne, choć mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są na poziomie prognozowanym w lipcu. Zmniejszają się nieco trudności związane z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych, jednak przewidywania w tym zakresie nie zmieniają się w porównaniu z prognozami sprzed miesiąca. Stan zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą być ograniczane w takim samym stopniu jak zapowiadano miesiąc wcześniej. W sierpniu dyrektorzy jednostek sygnalizują dalszy spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów. W podobnie jak przewidywano przed miesiącem.
Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują mniejszy niż zgłaszano w lipcu spadek bieżącej sprzedaży. Przyszła sprzedaż może się nieco zwiększyć. Utrzymują się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiego zwiększenia się trudności w tym zakresie. Utrzymuje się nadmiar zapasów towarów, lecz zamówienia na towary u dostawców mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznaczne redukcje zatrudnienia.
W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się dalszy wzrost bieżącej sprzedaży. Odpowiednie prognozy są optymistyczne. Pomimo utrzymania się nadmiernych zapasów towarów, nieznacznie może się zwiększyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy zgłaszają nieco większe niż w lipcu trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast w najbliższych miesiącach mogą napotkać nieco mniejsze trudności w tym zakresie. W sierpniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu spadek bieżących cen towarów. Przyszłe ceny mogą nieznacznie wzrosnąć. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, nieco większe od prognoz sprzed miesiąca.
Spośród badanych jednostek, w sierpniu 4,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,5% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 56% przedsiębiorstw, w sierpniu 2009 r. 66% – znaczenie tej bariery spadło w największym stopniu w porównaniu z ocenami sprzed roku), kosztami zatrudnienia (52% w sierpniu, 57% w analogicznym miesiącu 2009 r.), niedostatecznym popytem (46% w sierpniu, 43% przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (42% w sierpniu, 51% rok temu). Wysokie odsetki bankowe nie stanowią większej przeszkody dla przedsiębiorców (17% w sierpniu i w analogicznym miesiącu 2009 r.).
4. Usługi
fot. mat. prasowe
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl