Rząd o Inspekcji Pracy
2004-08-12 15:14
Przeczytaj także: Kontrole PIP w 2007 roku
W 2003 roku na tym samym poziomie co 2002 r. utrzymała się liczba skarg pracowniczych składanych do inspekcji pracy. Corocznie ponad 80 proc. skarg uznawanych jest przez inspektorów pracy za zasadne. W ubiegłym roku pracownicy PIP udzielili ponad 1,4 mln porad prawnych. Zahamowana została tendencja wzrostowa udziału wykroczeń z obszaru prawnej ochrony pracy. Prawie 50 proc. ogółu skarg zgłaszanych do PIP dotyczyło wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych. W porównaniu do 2002 r., zmniejszyła się w 2003 r. o ponad 14 proc. liczba pokrzywdzonych pracowników, a ponad 15 proc. kwota niewypłaconych im wynagrodzeń. W wyniku realizacji nakazów inspektorów pracy ponad 170 tys. osób otrzymało należne świadczenia na kwotę 164 mln zł.Nadal znacząco naruszane są przepisy o czasie pracy. Pracodawcy często nie wykazują faktycznego czasu pracy pracowników, ponieważ chcą w ten sposób zmniejszyć wydatki związane z ich zatrudnieniem. Nieprowadzenie ewidencji czasu pracy stwierdzono u 17 proc. pracodawców, a prowadzenie jej w sposób nierzetelny - aż u 39 proc. Zdarza się, że pracodawcy utrudniają czy wręcz uniemożliwiają inspektorom pracy prowadzenie kontroli.
Stan ochrony pracy w Polsce, zarówno w obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, jak i praworządności w stosunkach pracy jest - w ocenie PIP - niezadowalający.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem podległym Sejmowi RP. Nadzorem i kontrolą PIP są objęci wszyscy pracodawcy oraz inne podmioty, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne. W Państwowej Inspekcji Pracy w 2003 roku zatrudnionych było 2405 osób, w tym 2227 osób w okręgowych inspektoratach pracy oraz 178 osób w Głównym Inspektoracie Pracy.
![Jak się przygotować na kontrole PIP? [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Jak się przygotować na kontrole PIP?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIP/Jak-sie-przygotowac-na-kontrole-PIP-257520-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl