Duże firmy - prognozy na 2010 rok
2010-08-26 14:01
Rekrutacja w 2009 r. © fot. mat. prasowe
Sytuacja w dużych firmach ciągle nie sprzyja przyspieszeniu wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń. "Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2010", przygotowany przez PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte, pokazuje, że ponad 52 proc. badanych utrzymuje zatrudnienie na ubiegłorocznym poziomie, nie planuje jego wzrostu. Tylko 11 proc. respondentów realizuje wzrost pensji ponad inflację, co podnosi realne wynagrodzenia pracowników.
Przeczytaj także: Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.
Duże firmy to niespełna 0,2 proc. ogólnej liczby firm w Polsce (3,4 tys.). Jednak tworzą one 1/3 wytwarzanego przez sektor przedsiębiorstw PKB (a prawie 1/4 całego PKB). Pracuje w nich ponad 40 proc. osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, a ok. 18 proc. zatrudnionych w całej gospodarce. Przeciętne wynagrodzenie w dużych firmach jest wyższe o 25 proc. od wynagrodzenia w całym sektorze przedsiębiorstw, a fundusz płac to prawie 49 proc. funduszu płac sektora.Nawet niewielkie zmiany w dużych firmach mogą mieć zatem relatywnie duży wpływ na poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i na dochody gospodarstw domowych. Czy duże firmy widzą już szanse na wzrost zatrudnienia i czy osiągana efektywność pozwala im na planowanie wzrostu wynagrodzeń?
fot. mat. prasowe
Rekrutacja w 2009 r.
Dzisiaj sytuacja w firmach dużych ciągle nie sprzyja przyspieszeniu wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń. Jednak to nie znaczy, że nie następują tu zmiany - od końca 2009 r. do lipca 2010 r. zatrudnienie w firmach małych, średnich i dużych wzrosło o 95 tys. osób. Rosną również r/r wynagrodzenia w tych firmach (poza styczniem). Nie są to wzrosty na miarę tych osiąganych w latach 2006-2008, ale polski rynek, a także rynki naszych handlowych partnerów nie mają jeszcze potencjału pozwalającego planować istotne wzrosty sprzedaży (w ciągu pierwszych 6. miesięcy 2010 r. przychody ze sprzedaży w firmach średnich i dużych były wyższe o 2,9 proc. podczas, gdy w latach 2006-2008 rosły one o 14-16 proc.), a także inwestycje, co pozwoliłoby na szybsze zmiany w zatrudnieniu i wpłynęło na wzrost wynagrodzeń.
Przeczytaj także:
Polscy importerzy i eksporterzy optymistyczni
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
badania przedsiębiorców, polskie firmy, badania firm, przedsiębiorcy, nastroje przedsiębiorców, duże przedsiębiorstwa