eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDuże firmy - prognozy na 2010 rok

Duże firmy - prognozy na 2010 rok

2010-08-26 14:01

Przeczytaj także: Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.


Zmiany, które dokonują się w strukturze zatrudnienia coraz wyraźniej pokazują przeobrażenia zachodzące na polskim rynku pracy – firmy poszukują osób o coraz wyższych kwalifikacjach. Tym osobom płacą i planują płacić więcej. I to mimo, iż nie ma, w opinii dużych firm, dużego problemu z pozyskiwaniem takich pracowników.

fot. mat. prasowe

Zmiany wynagrodzenia w 2010

Zmiany wynagrodzenia w 2010

„Plany dużych firm dotyczące zmian wynagrodzeń w 2010 r. potwierdzają słabość wzrostu gospodarczego (to, że jesteśmy ciągle w grupie najlepszych gospodarek w UE nie oznacza, że wzrost gospodarczy jest silny). Wg badań PKPP lewiatan i Deloitte tylko 11 proc. firm realizuje wzrost wynagrodzeń ponad inflację, co podnosi realne wynagrodzenia pracowników. Natomiast prawie 1/3 przedsiębiorstw podnosi wynagrodzenia w stopniu odpowiadającym wzrostowi cen. Potwierdzają to dane GUS (w lipcu wzrost wynagrodzeń był wyższy o 0,1 proc. od inflacji). Wzrosty wynagrodzeń (powyżej inflacji i równe inflacji) dokonują się we wszystkich sektorach gospodarki, ale dotyczą nie więcej niż nieco ponad 50 proc. firm (transport, gospodarka magazynowa i łączność) i nie mniej niż 33 proc. firm (handel hurtowy i detaliczny). Ciekawe, że w grupie firm, gdzie 100 procentowym lub większościowym właścicielem jest inwestor zagraniczny, skłonność do podnoszenia wynagrodzeń jest większa niż w firmach z kapitałem polskim oraz w przedsiębiorstwach z rozproszonym akcjonariatem”, dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Badania PKPP Lewiatan i Delotte wyraźnie pokazują, że koniunktura gospodarcza nie pozwala jeszcze firmom na bardziej odważne zwiększanie zatrudnienia, ani podnoszenie wynagrodzeń. Przeciw wzrostowi zatrudniania działa również prawo, które zniechęca do podejmowania ryzyka, gdy nie ma pewności co do wzrostowego trendu gospodarki.

fot. mat. prasowe

Priorytety biznesowe firmy

Priorytety biznesowe firmy

Z badań wyraźnie widać, że zmienia się podejście firm do pracowników – coraz więcej firm uznaje ich za kluczowy zasób w przedsiębiorstwie. Absolutna większość decyduje się także na inwestycje w rozwój pracowników, aby przeciwdziałać ich rotacji. 67% firm z sektora obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z obsługą działalności gospodarczej, 60% firm handlowych oraz ponad 50% firm budowlanych uważa inwestycje w pracowników jako ważniejsze od inwestycji w majątek trwały. To ważne zmiany. Pokazują one, że bliżej nam już trochę do gospodarki, w której podstawą sukcesu jest kapitał ludzki.

Informacje o badaniu
Analiza została przeprowadzona na podstawie badania „Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2010”, które zostało przygotowane przez PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte i przeprowadzone przez TNS OBOP na ogólnopolskiej losowej próbie 388 dużych firm prywatnych i państwowych w okresie 18 kwietnia do 4 lipca 2010 r. Próba jest reprezentatywna ze względu na sektor (firma prywatna – państwowa) oraz sekcję PKD w głównych siedmiu sektorach gospodarki. To drugie, kompleksowe badanie dużych firm w Polsce (pierwsze zostało przeprowadzone przez PKPP Lewiatan i Deloitte na początku 2009 r.)

Do pobrania:




poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: