Rynek nieruchomości komercyjnych I-VI 2010
2010-08-30 12:06
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych w Europie 2012
ZARYS OGÓLNYfot. mat. prasowe
Wobec ożywienia na rynkach leasingowych Polska utrzymała pozycję lidera wśród krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oferując wysokiej klasy obiekty po atrakcyjnej cenie w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Warszawa pozostała najczęściej wybieranym miejscem alokacji kapitału przez fundusze. Zainteresowaniem ze strony inwestorów instytucjonalnych cieszył się również Wrocław.
Podobnie jak w 2009 roku inwestorzy koncentrowali uwagę na wysokiej klasy obiektach, posiadających stabilne przepływy finansowe i zajmowanych przez wiarygodnych najemców. Z danych Colliers International wynika również, że rynek nieruchomości niższej klasy wciąż charakteryzuje się małą płynnością ze względu na utrudniony dostęp do finansowania dłużnego oraz niższe od oczekiwanych przez inwestorów stopy zwrotu.
Na rynku nadal dominują dobrze znani inwestorzy instytucjonalni, zainteresowani nieruchomościami najwyższej jakości pod względem lokalizacji, specyfikacji technicznej profilu najemców i czynszów oraz stabilnych przepływów pieniężnych w dłuższej perspektywie czasowej. Zainteresowanie nieruchomościami z kategorii ‘value add’ przez inwestorów oportunistycznych jest nadal niewielkie ze względu na ograniczoną dostępność długoterminowego finansowania dłużnego dla powyższego typu aktywów nieruchomościowych
TRANSAKCJE
Do głównych transakcji minionego półrocza zaliczają się:
- Horizon Plaza, Warszawa –biurowiec klasy A nabyty przez Union Investment za 102 mln EUR.
- Trinity Park III, Warszawa –biurowiec klasy A nabyty za 93 mln EUR przez SEB AssetManagement.
- Portfolio Panattoni–5 nowoczesnych obiektów magazynowych nabytych przez AEW za 91 mln EUR.
- Grunwaldzki Center, Wrocław –biurowiec klasy A zakupiony przez RREEF za 77 mln EUR. Była to jedna z największych transakcji sprzedaży zarejestrowanych poza Warszawą.
- Millennium Park (etap I), Warszawa –obiekt klasy A wynajęty w całości przez Bank Millennium zakupiony przez Commerz Real za około 55 mln EUR.
STOPY KAPITALIZACJI
fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu z najlepszych nieruchomości
Stopy zwrotu z najlepszych nieruchomości
PROGNOZY
Obecnie kilka nieruchomości biurowych, handlowych oraz magazynowych jest w trakcie procesu due diligence bądź na etapie przed zamknięciem umów sprzedaży, stąd Colliers International uważa, iż można oczekiwać, że aktywność transakcyjna utrzyma się na stabilnym poziomie przez cały 2010 rok. Rosnąca płynność na rynku jest efektem utrzymywania przez Polskę roli wiodącej gospodarki w regionie. Jednakże, pomimo pozytywnych trendów, niepewność na rynkach finansowych i nieznaczne ożywienie na rynku leasingowym będą ograniczać aktywność inwestycyjną oraz ewentualną intensywną kompresję stóp zwrotu.
![Nieruchomości komercyjne w Europie Śr.-Wsch. 2015 [© zhu difeng - Fotolia.com] Nieruchomości komercyjne w Europie Śr.-Wsch. 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Nieruchomosci-komercyjne-w-Europie-Sr-Wsch-2015-169147-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl