eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajczęściej cytowane media VII 2010

Najczęściej cytowane media VII 2010

2010-08-30 13:25

Najczęściej cytowane media VII 2010

Najczęściej cytowane media © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gazeta Polska była w lipcu najczęściej cytowanym tygodnikiem (367 powołań), osiągając jednocześnie sensacyjnie wysoką piątą pozycję w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Monitorowania Mediów.

Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media VI 2010

fot. mat. prasowe

Najczęściej cytowane media

Najczęściej cytowane media

Raport Instytutu Monitorowania Mediów Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce podaje: „niezmiennie od prawie roku pierwsze miejsce zestawienia należy do Rzeczpospolitej (1349), za nią plasuje się Gazeta Wyborcza (663). Z kolei sytuacja na trzecim miejscu zestawienia jest dynamiczna: podobnie jak w maju, brąz należy do TVN24 (593), miejsca na podium ustąpił telewizji Dziennik Gazeta Prawna (545)”.

W lipcu nie zmieniły się pozycje na dwóch pierwszych miejscach stawki. Tak jak w każdym kolejnym miesiącu począwszy od września 2009 pierwsze miejsce należy do Rzeczpospolitej (1349), która znacznie poprawiła swój czerwcowy wynik (aż o 331 punktów). Drugą pozycję zajmuje Gazeta Wyborcza (663). Z kolei na trzecim miejscu znów nastąpiła roszada – podobnie jak w maju – brązowym medalistą zestawienia jest TVN24 (593). Tym samym Dziennik Gazeta Prawna znalazł się na czwartej pozycji z wynikiem 545 powołań.

Media cytowały Rzeczpospolitą głównie w trzech kontekstach: sondaży i rankingów, ekonomii i polityki polskiej. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, nadal bardzo dużą popularnością cieszy się wspólny ranking Rzepy i Perspektyw wskazujący najlepsze uczelnie wyższe w Polsce. Z dużym oddźwiękiem (głównie ze strony mediów regionalnych) spotkała się XII edycja rankingu samorządów w Polsce.

W powołaniach na Gazetę Wyborczą dominowała tematyka sporu o krzyż spod Pałacu Prezydenckiego. Media podawały za GW informacje na temat możliwości zbudowania pomnika w miejscu krzyża oraz przytaczały wątki dotyczące przeniesienia krzyża z opublikowanego na łamach dziennika wywiadu z Bronisławem Komorowskim.

Na TVN24 najczęściej powoływano się w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem. Miało to związek z upublicznieniem przez stację rzekomo odszyfrowanego zdania z kabiny pilotów: „Jak nie wyląduję (my), to mnie zabije(ą)”.

Niespodzianką jest wysoka pozycja tygodnika Gazeta Polska. W lipcu 2010 roku media powoływały się na Gazetę Polską aż 367 razy – częściej, niż na takich hegemonów cytowań jak RMF FM czy dziennik Polska. Powodem był opublikowany w połowie lipca wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Media przytaczały wypowiedzi szefa PiS, głównie w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem, a prasa nadawała tym informacjom zdecydowane w swym wyrazie tytuły, m.in.: POPISowy taniec na smoleńskich trumnach; Smoleńska ofensywa Prawa i Sprawiedliwości, Nowe oblicze prezesa - Jarosław mściwy, Od "przyjaciół Rosjan" do "ruskiej trumny".

Poza cytowaniem wypowiedzi Kaczyńskiego, w mediach ukazywały się liczne komentarze odwołujące się do publikacji.

fot. mat. prasowe

Tematyka przekazów, w których powoływano się na doniesienia z innych mediów

Tematyka przekazów, w których powoływano się na doniesienia z innych mediów

Powołania na Gazetę Polską pojawiły się w mediach również pod koniec miesiąca, gdy tygodnik poinformował o rzekomo ukrywanej chorobie serca Bronisława Komorowskiego.

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne - TVN24 i TVN oraz trzy stacje radiowe - RMF FM, TOK FM i Radio Zet.

W rankingach szczegółowych lipiec jest kolejnym miesiącem zwycięstw: TVN24 (593) w zestawieniu stacji telewizyjnych, RMF FM (239) wśród rozgłośni radiowych i onet.pl (70) na liście najczęściej cytowanych portali internetowych.

W porównaniu do czerwca znacznie wzrosła liczba powołań na informacje dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem. Doniesienia mediów w tym kontekście były zdecydowanie najczęściej komentowane przez inne środki masowego przekazu. Pojawiło się wiele nowych wątków i spekulacji dotyczących wypadku, nie bez znaczenia dla ogólnej liczby cytowań były też powołania na wywiad z Jarosławem Kaczyńskim (Gazeta Polska). W czerwcu najbardziej medialnym tematem były wybory prezydenckie (18 proc. całości), podczas gdy w lipcu doniesienia w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem to aż 21 proc. cytowań.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na podstawie 6751 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 lipca 2010 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjnych (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: