eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

2010-09-02 10:52

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu stracił jeden punkt w notowaniu kwartalnym, obniżając się do 42 pkt i dwa punkty w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu 41 pkt. Indeks kwartalny znowu o jeden punkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu niż jego dalszą poprawę.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

Mimo lepszych od oczekiwanych wyników PKB za drugi kwartał, czynniki które go ukształtowały wydają się słabnąć. Poprawa sytuacji na rynku pracy wzmocniła skłonności konsumpcyjne, jednak ciągle wysokie bezrobocie hamuje dalszy wzrost funduszu płac. Ożywienie popytu, w tym zagranicznego, pobudziło wzrost zapasów i importu, generując ujemny eksport netto. Aprecjacja złotego i możliwe osłabienie popytu zagranicznego, na skutek bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej, może pogłębić te tendencje. Mimo dobrych wyników finansowych w sektorze przedsiębiorstw obserwujemy więc wyraźny regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, które zachowują ostrożność wobec ciągle niepewnych fundamentów aktualnego ożywienia. Równolegle obserwujemy zwiększony w stosunku do poprzedniego roku napływ inwestycji zagranicznych, mimo wysokiego deficytu budżetowego i rosnącego długu publicznego.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu stracił jeden punkt w notowaniu kwartalnym, obniżając się do 42 pkt i dwa punkty w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu 41 pkt. Indeks kwartalny o jeden punkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu niż jego dalsza poprawę. Mimo lepszych od oczekiwanych wyników PKB za drugi kwartał, czynniki które go ukształtowały wydają się słabnąć. Zarówno produkcja sprzedana przemysłu jak i sprzedaż detaliczna osiągnęły maksimum dynamiki w tych warunkach i ich tempo wzrostu wyhamowuje. Dzięki stabilizacji sytuacji w dziedzinie zatrudnienia ożywieniu uległa konsumpcja wewnętrzna, jednak bezrobocie nadal pozostaje duże, co hamuje wzrost wynagrodzeń i spowolnieniu ulega wzrost funduszu płac, istotny czynnik wzrostu konsumpcji. Płace realne pomimo osłabienia dynamiki cen konsumpcyjnych, tylko nieznacznie przekraczają poziom ubiegłoroczny. Szybki wzrost eksportu i popytu wewnętrznego pobudziły wzrost zapasów, jednak także import, co spowodowało, że eksport netto stał się ujemny. Aprecjacja złotego i możliwe osłabienie popytu zagranicznego może pogłębić te tendencje. Wyhamowały również usługi i budownictwo. Niestety mimo dobrych wyników finansowych w sektorze przedsiębiorstw obserwujemy wyraźny regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, chociaż napływ inwestycji zagranicznych zdecydowanie rośnie.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu kwartalny i roczny straciły po dwa punkty przyjmując wartości odpowiednio 38 i 39 pkt. Jest to wyraźna korekta po znacznym skoku w górę w ostatnim miesiącu. Sygnalizuje jednocześnie, że pewien pułap dynamiki popytu na tym etapie został osiągnięty. Produkcja sprzedana przemysłu jak i sprzedaż detaliczna miały prawdopodobnie maksimum dynamiki w tych warunkach. Okazje się, że dzięki stabilizacji sytuacji w dziedzinie zatrudnienia ożywieniu uległa konsumpcja wewnętrzna, jednak bezrobocie nadal pozostaje duże, co hamuje wzrost płac i spowolnieniu ulega wzrost funduszu płac. Szybki wzrost eksportu i popytu wewnętrznego pobudziły wzrost zapasów, jednak także import, co spowodowało, że eksport netto stał się ujemny. Aprecjacja złotego i przewidywane osłabienie popytu zagranicznego może pogłębić te tendencje. Niestety obserwujemy wyraźny regres działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw krajowych, chociaż napływ inwestycji zagranicznych zdecydowanie rośnie. Zwiększony napływ inwestycji zagranicznych bilansuje ujemny wpływ deficytu handlowego na rachunek obrotów bieżących z zagranicą, oraz kompensuje w pewnym stopniu niedostatek inwestycji krajowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: