Jakie oferty pracy w VII-VIII 2010?
2010-09-15 10:55
Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl w okresie lipiec-sierpień 2009 i 2010 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rekrutacja przez Internet 2007
W lipcu i sierpniu w serwisie Pracuj.pl firmy umieściły blisko 41 tysięcy ofert pracy, czyli aż o 52% więcej niż w analogicznym okresie 2009, kryzysowego roku. Lipiec był też dotychczas najlepszym miesiącem na szukanie pracy.Co ciekawe, ofert było też o 14% więcej niż w okresie wakacyjnym dwa lata temu, kiedy do naszego kraju docierały dopiero pierwsze informacje o globalnym kryzysie. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, wysoka liczba ofert opublikowanych w serwisie w lipcu i sierpniu tego roku wynika nie tylko z poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej, ale również z coraz większej liczby pracodawców, poszukujących pracowników przez Internet. „Pracodawcy chcą być po prostu tam, gdzie ich potencjalni pracownicy, a Internet jest obecnie najszybszym, najwygodniejszym i najtańszym źródłem ofert pracy”.
Ta tendencja będzie się nasilać, bo według Eurostatu, pod koniec 2009 roku, już 59 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiadało dostęp do Internetu (48% w 2008 roku). Jak wskazuje też cykliczne badanie internautów w wieku 24-45 lat, przeprowadzane przez Gemius dla Pracuj.pl, globalna sieć jest wybierana przez ponad połowę internautów jako pierwsze źródło ofert pracy (57%), a według 71% z nich jest to najwygodniejszy sposób jej poszukiwania.
W tegoroczne wakacje, podobnie z resztą jak w poprzedzających je miesiącach, najłatwiej było znaleźć pracę w branży handel i sprzedaż (prawie 12 000 ofert), w sektorze finansowym (ponad 6 800) oraz w budownictwie i nieruchomościach (5 600 propozycji). W letnie miesiące poprzez Pracuj.pl firmy szukały głównie handlowców (ponad 16 000 ofert) i osób do działów obsługi klienta i call center (ponad 7 600 propozycji), a na trzecim miejscu uplasowali się specjaliści IT (ponad 7 200 ofert.)
Jak zauważa Przemysław Gacek, mimo wzrostu liczby ogłoszeń trudno jeszcze mówić o powrocie rynku pracownika. „Struktura ofert nadal jest kryzysowa. Największy przyrost w analizowanym okresie zaobserwowaliśmy w branży budowlanej oraz handlu i sprzedaży. W przypadku budownictwa decydujące znaczenie ma sezonowość tego rynku, handlowców poszukuje się niezależnie od koniunktury. Widać także, że pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów znających się na nowych technologiach, w tym przede wszystkim programistów. Jednak liczba ofert w innych działach niesprzedażowych, takich jak marketing czy HR, rośnie zdecydowanie wolniej”.
Mimo bardziej optymistycznych wieści, bezrobocie w niektórych regionach wciąż jest bardzo wysokie. Według lipcowych danych GUS, najwyższa stopa bezrobocia nadal utrzymywała się w województwie warmińsko-mazurskim (18,1%). Złą sytuację na tym regionalnym rynku pracy potwierdzają również dane Pracuj.pl. Pracodawcy z tego województwa opublikowali w wakacje tylko 1153 oferty, gorzej było tylko województwie podlaskim, które również boryka się z dużym bezrobociem. Polscy pracownicy nie mogli też liczyć na zagraniczne firmy, te w lipcu i sierpniu umieściły w sumie zaledwie 656 ofert dla specjalistów i menedżerów.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl w okresie lipiec-sierpień 2009 i 2010
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl