Inflacja VIII 2010
2010-09-15 10:05
Przeczytaj także: Inflacja VII 2010
fot. mat. prasowe
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz kursów walut w 2010 r.
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz kursów walut w 2010 r.
Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w ubiegłym miesiącu o 0,3%. Więcej należało zapłacić za artykuły farmaceutyczne i usługi stomatologiczne (po 0,3%). Podrożały także usługi lekarskie (o 0,2%).
Ceny w zakresie transportu były niższe niż w ub. miesiącu o 0,7%. Po podwyżkach cen, które obserwowano od początku br., w sierpniu br. zanotowano spadek cen paliw do prywatnych środków transportu (o 1,9%). Najbardziej obniżyły się ceny oleju napędowego – o 2,2% i benzyn silnikowych – o 1,9%. Odnotowano natomiast wzrost opłat za usługi transportowe (o 1,1 %).
Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w ubiegłym miesiącu.
fot. mat. prasowe
System wag stosowany w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2010 r.
System wag stosowany w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2010 r.
Opłaty związane z edukacją utrzymały się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.
W sierpniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,2%).
Spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. obniżyły się opłaty w zakresie ubezpieczeń (o 0,3%). Zmiana kursu złotego wpłynęła na obniżenie opłat za ubezpieczenia związane ze zdrowiem dla osób podróżujących za granicę (o 1,5%). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili także za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,2%). Wzrosły natomiast ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,3%) oraz środków do higieny osobistej (o 0,1%).
![Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację [© Voyagerix - Fotolia.com] Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wydatki-Polakow/Pandemia-hamuje-konsumpcje-i-rozpedza-inflacje-238985-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl