Bezrobocie w Polsce - VII 2004
2004-08-23 12:07
Przeczytaj także: Bezrobocie zaczyna rosnąć. Rekordowa liczba ofert pracy
Spadek stopy bezrobocia w lipcu był wynikiem większej liczby osób wyrejestrowanych w porównaniu z liczbą nowych rejestracji.Mniej osób uczestniczyło w aktywnych formach przeciwdziałaniu bezrobociu. Do urzędów pracy zgłoszono też mniej ofert pracy. W porównaniu do lipca 2003 r. nieznacznie zmniejszyła się liczba bezrobotnych pozostających bez prawa do zasiłku.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 2004 r. wyniosła 3 miliony 42,4 tysiąca osób i była niższa o 28,7 tys. niż przed miesiącem oraz mniejsza o 80,5 tys. od liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem.
W stosunku do czerwca 2004 r. spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w małopolskim, śląskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i opolskim.
Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu lipca 2004 r. stanowili 19,3 procent cywilnej ludności aktywnej zawodowo. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim (29,4 proc.), zachodniopomorskim (27 procent) i lubuskim (26,4 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa mazowieckie, małopolskie oraz podlaskie i wielkopolskie.
Większość bezrobotnych pozostających w ewidencji urzędów pracy to osoby, które wcześniej pracowały zawodowo. Bez prawa do zasiłku pozostawało ponad 2 miliony 616 tysięcy osób (tj. 86 procent zarejestrowanych bezrobotnych).
W lipcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 71,7 tysiąca ofert pracy. Z danych na koniec lipca 2004 r. wynika, że 600 zakładów zadeklarowało w najbliższym czasie zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładów pracy około 24,4 tys. pracowników, w tym 7,7 tys. osób z sektora publicznego.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl